Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortalama okuma süresi: 1.5-2 dakika

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanmak pek çok ayrıcalığı beraberinde getiriyor. Ödemelerimizin uzun vadelere bölünmesini sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor ya da günlük hayatta nakit taşımak zorunda kalmadan kredi kartımızla kolayca ödeme yapabiliyoruz. Bunun yanı sıra dijital dönüşümün bizi ve ticareti tümden sardığı bu dönemde kredi kartları bize kolay ve güvenli bir ödeme imkanı sağlıyor. Fakat doğru kullanılmadığı takdirde kimi zaman daha büyük borçlarla, kredi kartımızın kapatılması ya da kredi notumuzun düşmesi gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeli ve kartımızı nasıl daha akıllıca kullanabiliriz?

 

Bonus

Kredi Kartı Limitiniz Bütçeniz Dahilinde Olsun

Atalarımızın söylediği gibi "ayağı yorganımıza göre uzatmak" önemli. Kredi kartı kullanımı sırasında da limitinizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar olmasına özen gösterin. "Benim için yeterli tutarı nasıl bileceğim?" diyorsanız Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'in belirlediği limitlerden yola çıkabilirsiniz. Yönetmelik gereğince eğer ilk defa kredi kartı sahibi olacaksanız kartınızı kullanmaya başladığınız ilk yıl, kredi kartları toplam limitiniz aylık net belgeli gelirinizin en fazla iki katı olması gerekir. Eğer daha uzun süredir kredi kartı kullanıyorsanız bu durumda da yine yönetmelik gereği kredi kartı limitiniz, aylık net belgeli gelirinizin en fazla dört katı olabilir. Siz de bu limitlerden yola çıkarak kendiniz için uygun miktarı belirleyebilirsiniz. Eğer bütçenizi yoracağını düşünüyorsanız aylık ödeyebileceğiniz borç miktarını aşan limitleri kabul etmeyebilir ya da limitinizi düşürebilirsiniz.

Bir diğer önerimiz de kredi kartı limitinizin üst sınırını olduğundan daha düşük düşünmeniz olabilir. Bu durumda alışverişlerinizi ve harcamalarınızı minimumda tutabilirsiniz. Unutmayın ki limitinizden kaynaklı borçlarınızın birikmesi ve ödenmemesi durumunda kredi kartının diğer ayrıcalıklarından yararlanmanız kısıtlanabilir, kredi çekmek istediğinizde bu durum da göz önünde bulundurulur. Bu sebeple ileriye dönük ihtiyaçlarınızı da düşünmenizi ve limitinizi bütçenize göre belirlemenizi öneririz.

 

Bonus

 

Borçlarınızı Düzenli Ödemeyi İhmal Etmeyin

 
Bonus

Kredi kartı borç ödeme tarihlerinizi elinize geçen nakit para akış döngüsüyle paralel hale getirmek, kredi kartınızın tüm ayrıcalıklarından faydalanmaya devam etmeniz, ilerleyen dönemde limit artırabilmeniz ve kredi başvurularınızın olumlu değerlendirilebilmesi için oldukça önemli. Bunun için kredi kartınızın hesap kesim tarihini ve son ödeme tarihini kartınıza ödeme yapabileceğiniz en uygun zamana göre ayarlamaya özen gösterin. Bu tarihler içinde kredi kartınızın borcunu mutlaka ödemeyi ihmal etmeyin. Kredi kartının ödemesini geciktirmeniz, kredi notunuzun düşmesine sebep olacağı için, ilerleyen dönemde diğer kredili banka ürünlerine başvurmanız konusunda sizi sıkıntıya sokabilir.

Kredi kartı kullananlar için olumsuz olarak değerlendirilebilecek bir diğer durumsa kart borcunun sadece asgari tutarının ödenmesidir. Neden mi? Aslında cevap oldukça basit: Birinci sebep kredi kartına asgari ödeme yaptığınız takdirde borcunuzun kalan kısmına yasal akdi faiz uygulanmasıdır. Bu durum, bir sonraki ay faiz dolayısıyla daha fazla kredi kartı borcu ödemeniz anlamına gelir. Ayrıca eğer üç ay boyunca asgari ödeme yaparsanız kredi kartınız yasal düzenlemeye uygun olacak şekilde nakit kullanımına kapatılır. Borcunuzun faiz sebebiyle artmasını ya da kartınızın nakit kullanımına kapatılmasını istemiyor ve kredi kartınızı daha akıllıca kullanmak istiyorsanız kredi kartınıza asgari tutarın daha üzerinde bir ödeme yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. İkinci sebep ise asgari tutarı ödediğiniz takdirde kredi notu algoritmasında borcunuz yalnızca "ödemesi yapıldı" olarak yansıması fakat mevcut borcunuzun daha fazla görünmesidir. Kredili ürün kullanmak istediğinizde borç durumunuz da dikkate alındığı için borcunuzun daha az gözükebilecekken daha çok görünmesi kredili ürün kullanma talebinizin olumsuz olarak değerlendirilmesine neden olabilir.

 

Bonus

Kredi Kartı Terimlerine Hakim Olun, Seçimlerinizi Uygun Biçimde Yapın

Kredi kartınızı almadan önce Kredi Kartı Sözleşmesi'ni okuyarak kredi kartı kullanımı ve şartları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız kredi kartını akıllıca kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra kredi limiti nedir, asgari ödeme tutarı nedir, nasıl belirlenir, kredi faizi nedir, ne kadar uygulanır gibi soruların cevaplarını öğrenmenizde ve kredi faizi, kredi kartı limiti gibi terimlere aşina olmanızda fayda var.

Eğer otomatik ödeme talimatı verdiyseniz bu talimatın borcunuzun ne kadarını kapsadığına dikkat edin. Hesabınızı kontrol ederek ilgili ödemenin yapılıp yapılmadığını ne olur ne olmaz kontrol edin. Kredi kartınızın yıllık üyelik ücretinin ne kadar olduğuna dikkat ederek seçiminizi buna göre ve bütçenize uygun şekilde yapın. Hesap kesim tarihi nakit akışına uymuyorsa değiştirilmesini talep edin.

 

Bonus

Birden Fazla Kredi Kartınız Varsa Bunlara Dikkat Edin

Günümüzde birden fazla kredi kartı kullanımı da oldukça yaygın. Fakat birden fazla kredi kartınız varsa bu kredi kartlarının toplam limitlerinin bütçenizi aşmadığına emin olun. Eğer toplam limit tutarı, bütçenizin üzerinde kalıyorsa bu durumda kullandığınız kredi kartı sayısını azaltmaya çalışabilirsiniz.

Fazla kredi kartınızın olması kartların ödeme, iade ve takip işlemlerini yapmanızı zorlaştırabilir. Bu sebeple kartlarınızdan sizin tarafınızdan yapılmayan bir harcamayı takip etmeniz zorlaşabilir ve bu durum, güvenlik açığı yaşamanıza neden olabilir. Bununla birlikte her karta ayrı ayrı ödeme yapmakta zorlanabilir ve ödeme günlerinde internet bankacılığı ya da mobil bankacılıkla daha uzun vakit geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Daha fazla harcama yapma durumunuz olursa da bütçenizi aşabilir, kartlarınızın sadece asgari tutarını ödeyebilir, daha vahim durumlarda borcunuzu ödeyemeyebilirsiniz. Tüm bu olumsuzluklardan korunmak için siz de bütçenize göre ve alışkanlıklarınıza uygun en fazla üç kredi kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

Bonus

Güvenlik Önlemlerini Aldığınızdan Emin Olun

BKM'ye göre yerli ve yabancı kredi kartlarının yurt içi kullanımı 2022 yılı Eylül ayına kadar toplamda 1.957.343,20 TL. Bu istatistik kredi kartlarının artık ülkemizde de ne kadar yaygın bir şekilde kullanıldığını gösteriyor. Bu durum güvenlikten kaynaklı dolandırıcılık olaylarına daha dikkat edilmesini ve kredi kartı güvenliğinin en üst düzeyde olmasını sağlıyor. Peki bu güvenlik önlemleri neler? Gelin birlikte inceleyelim:

  1. ATM'lerde kredi kartınızı kullanırken tanımadığınız kişilerden yardım almayın, kredi kartı bilgilerinizi, özellikle kartın arkasındaki üç haneyi ve şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Şifrenizin başkaları tarafından görünmemesine dikkat edin. ATM'ye özel olarak yerleştirilmiş bir cihaz dikkatinizi çekerse derhal bankanızla iletişime geçin.
  2. Kredi kartınızı kaybettiyseniz ya da hırsızlık, kapkaç gibi olumsuz durumlar başınıza geldiyse derhal bankanızla iletişime geçerek durumdan haberdar olmalarını sağlayın ve kartınızın alışverişe kapatılmasını talep edin. Yeni kartınızın size teslim edilmesini bekleyin. Siz haber verene kadar kartınızla herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı konusunda bankanızı bilgilendirin.
  3. İnternetten alışveriş yaparken güvenilir e-ticaret sitelerini tercih edin. Sitenin adresini adres çubuğuna yazarak siteye giriş yapın. Sitede "Mesafeli Satış Sözleşmesi" ve "Sözleşmeden Cayma Hakkı"nın yer aldığından emin olun. 3D Secure ile ödeme yapın. 3D Secure hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için UGP (3D Secure) sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için Güvenlik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bonus

Bonus'lu Olun, Kredi Kartı Ayrıcalıklarından Daha Çok Yararlanın!

Türkiye'de 9 yıldır en sevilen kredi kartının Bonus Kredi Kartı olduğunu biliyor musunuz? Üstelik 17 milyondan fazla kişi Bonus'u tercih ediyor! Peki neden Bonus bu kadar çok seviliyor? Bonus ailesinde fırsatlar bitmiyor da ondan! Her ay 300'den fazla Bonus kampanyası, ayda 1.500 TL'ye varan Bonus kazanma fırsatı, ücretsiz taksitli nakit avans imkanından siz de yararlanabilirsiniz! Bunun için kredi kartı başvurusu yapmanız yeterli! Üstelik sadece beş dakika içinde başvurunuzu tamamlayabilir, başvuru onayınızı telefonunuz aracılığıyla alabilirsiniz. Tüm bu işlemleri şubeye gitmeden gerçekleştirebilir ve kartınızın size gelmesini beklemeden sanal kartınızla alışveriş yapıp ihtiyaçlarınızı gidermeye hemen başlayabilirsiniz. En sevilen ayrıcalıklar Bonus'ta!

HEMEN BAŞVURİNDİR
HEMEN BAŞVURİNDİR
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu: Fonksiyonellik ve Şıklık
  
Sosyal Medyada Güvenli Seyahat: Gençler için İnternet Tehlikeleri ve Önlemler
  
Dünya Mutfaklarından En İyi 10 Geleneksel Yemek
  
Kredi Kartı Limit Arttırma İpuçları
  
Balkon Dekorasyonu Fikirleri
  
Öğrenciler İçin: Tez Yazım Kural ve Önergeleri
  
Son Dakika Bayram Tatili Rehberi: İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler ve Öneriler
  
Genç Girişimcilerin Rehberi: İş Dünyasına Adım Atma Stratejileri
  
Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar
  
Sahurda Neler Yenmeli? Ramazan Ayında Doğru Beslenme Yolları
  
2024 Moda Trendleri: Yılın En Çarpıcı Stil İpuçları
  
Tüketim Alışkanlıklarınıza Göre Hangi Kredi Kartı Seçeneğini Tercih Etmeniz Gerekiyor?
  
Gezi Planlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri
  
Kredi Kartlarındaki Güvenlik Kalkanı: CVV Kodu Nedir?
  
Sizi Derinden Etkileyecek Belgesel Önerileri
  
Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı
  
Montessori Eğitimi: Çocuk Gelişimine Yolculuk
  
Sevgililer Günü Hediye Fikirleri: Özel ve Anlamlı Hediyelerle Aşkınızı Kutlayın
  
BonusFlaş ile Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları
  
Su Tasarrufu ve Ekonomi: Bireylerin ve İşletmelerin Cebine Dost Çözümler
  
Dijital Ödeme Sistemleri ve Kazandıran Kampanyalar
  
Bonus ile Kış Tatiline Hazırlık : Valizinizde Neler Olmalı?
  
Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları
  
Gençler için Yurt Dışında Eğitim ve Çalışma Rehberi
  
Türkiye'deki Dijital Platformlar ve Sundukları Hizmetler
  
Yaz Tatili - Popüler Yurt içi Destinasyonları
  
Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  
Araç Sahipleri için Yakıt Tasarrufu ve Farklı Yakıt Türleri Nelerdir?
  
Yurtdışı Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler
  
Yaz Tatili Bütçesi Birikim Planı
  
Sosyal Medya ve E-ticaretin Kozmetik Sektörü ile Etkileşimi
  
Gençler İçin Kariyer Planlaması
  
Bavul Hazırlama Rehberi
  
2023 En Popüler Mobil Oyunlar
  
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
  
Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi
  
Bonus Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Online Ödemeler
  
En Sevilen 10 Öğrenci Yemeği
  
Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
DAHA FAZLA GÖSTER
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş