Mikrofon
Şimdi konuşun..

Emlak Vergisi Ödeme

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİNİZİ KREDİ KARTINIZ İLE BONUSFLAŞ ÜZERİNDEN ÖDERKEN FIRSATLARDAN DA YARARLANABİLİRSİNİZ!

Emlak Vergisi Ödemesi

Emlak vergisi, sahip olduğunuz gayrimenkul ve taşınmazların tümü için yılda bir kez ödemeniz gereken bir vergi türü. Peki, emlak vergisi ödeme işlemini vergi daireleri dışında, en pratik şekilde nasıl yapabileceğinizi biliyor musunuz? Yazımızı okuyarak hem bu vergi hakkında detaylı bilgi edinebilir hem de online emlak vergisi ödeme işlemlerinin kredi kartınız ile nasıl yapıldığını ve size özel ayrıcalıkları öğrenebilirsiniz.

Emlak Vergisi Türleri Nelerdir?

Sahip olduğunuz gayrimenkul ya da taşınmazın bulunduğu belediye tarafından tahsil edilen emlak vergisi iki çeşittir. Apartman, daire, iş yeri, müstakil ev vb. yapılar için bina vergisi verilir. Arsa ve arazi sahipleri ise arazi vergisi öder. Her iki türde de önemli olan yapıların  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almasıdır. Ülkemiz sınırları içerisinde bina ya da arsa vergisi verme zorunluluğu, ilgili mülkün tapu sahibinin görevidir.

Emlak vergisinde verginin miktarı;

  1. Mülkün cinsine (arazi, arsa, iş yeri, daire vb.),
  2. Mülkün genişliğine,
  3. Mülkün bulunduğu şehre ve ilçeye göre değişkenlik gösterir.

Tüm bu özelliklere göre belirlenen oran üzerinden, o yılın asgari rayiç değerleri de göz önüne alınarak bir hesaplama yapılır. Bu yol üzerinden de ödenecek vergi miktarı belirlenir. Dolayısıyla her mülk için ödenecek vergi miktarı farklıdır. Hesaplamalar sonucu ortaya çıkan rakam ne olursa olsun tek seferde ya da iki taksit halinde ödenebilir.

Emlak Vergisi Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Emlak vergisi ödemeleri, genellikle mart ayında başlar. Mart ayında başlayan ödemeler için son ödeme tarihleri de mayıs sonuna kadar belirlenir. Eğer verginizi taksite bağlamayacaksanız miktarın tamamını, taksit avantajından yararlanacaksanız da yarısını bu tarihler arasında ödemelisiniz.

Taksit fırsatından yararlanıyorsanız kasım ayında başlayan ve yine kasım ayının sonuna kadar süren ikinci ödeme süresini aşmamalısınız. Eğer vergi ödemenizi zamanında yapmazsanız ödemenin geciktiği günden itibaren belli bir oran dikkate alınarak gecikme cezası işlemeye başlar. Geciktiğiniz her ay borcunuzun miktarı da artar.

Bazı durumlarda son ödeme tarihlerinde farklılıklar yaşansa da genel olarak emlak vergisi ödeme tarihi mart ve kasım aylarına denk gelir. Emlak vergisi ödeme 2020 yılı için de aynı dönemler arasında belirlenmiştir.

Bir mülkü olan ancak mülkü dışında başka geliri olmayan;

  1. Emekliler,
  2. Şehit aileleri,
  3. Dullar,
  4. Yetimler,
  5. Gaziler,
  6. İşsizler emlak vergisinden muaf tutulur.

Emlak Vergisi Ödemeleri Nereden Yapılır?

Emlak vergisi borç ödeme işlemlerini farklı şekillerde yapmanız mümkün. Eğer internet üzerinden işlem yapmak istemiyorsanız mülkün bağlı olduğu belediyeye başvurarak ödemenizi doğrudan belediyeye yapabilirsiniz.

Emlak vergisi ödeme banka şubelerinden de yapılabilir. Eğer belediye binasına uğrama şansınız yoksa ya da size uzaksa size en yakın Garanti BBVA Şubesini seçerek ilk adımı atabilirsiniz. Sonrasında ise belediyenin hesabına vergi borcunuzun tutarını yatırabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödemelerinizi En Hızlı Yapmanın Yolu Garanti’de! 

Emlak vergilerinizi en hızlı ve en pratik şekilde ödemek için Garanti Bankası internet bankacılığını ve BonusFlaş uygulaması üzerinden kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Anlaşmalı kurumların web sitelerinden yapacağınız online emlak vergisi ödemelerinizi de BonusFlaş sayesinde kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

Online Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi ödeme internet üzerinden de yapılabilir. Pek çok işini online olarak ve evinden çıkmadan halletmeyi seven kişiler de genellikle bu seçeneği tercih eder. İnternet üzerinden emlak vergisi ödemek için de birden fazla yöntem kullanabilirsiniz.

1- Havale ya da EFT

Mülkün bağlı olduğu belediyenin banka hesabına ödeme yaparken banka şubeleri dışında online bankacılık hizmetlerini de kullanabilirsiniz. İlgili banka hesabına havale ya da EFT yaparak borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz.

2- Gelir İdaresi Başkanlığı Web Sitesi

Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi de emlak vergisi ödeme işlemleri için kullanabileceğiniz online platformlardan. Hem borcunuzu sorgulamak hem de vergi ödeme işlemleri için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

3- E-Devlet

Pek çok devlet işinizi online olarak gerçeleştirmenize ve çeşitli sorgulamalar yapmanıza olanak tanıyan E-Devlet platformu üzerinden çeşitli vergi borçlarınızı da ödeyebilirsiniz. Platformdaki “İnternet Vergi Dairesi” sekmesinden emlak verginizi de görüntüleyebilirsiniz.

Ödemeyi Unutma Diğer Kolaylıklar

Bonus Kazanma Rehberi
Düzenli Ödeme
Back to Top