Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Ortalama okuma süresi: 8-10 dakika

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Kolay ve yasal olmayan yoldan para kazanmayı hedefleyen dolandırıcıların uyguladığı dolandırıcılık yöntemlerini, fiziksel kart üzerinden ve sanal yöntemle yapılan dolandırıcılık olarak iki grupta incelemek mümkündür. Fiziksel olarak çalıntı ya da sahte kredi kartı elde ederek yapılan dolandırıcılıkta, gerçek kart sahibinin bilgileri, şifresi ya da karta ait CVC kodu gibi bilgilere ihtiyaç vardır. Yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı fiziksel mağaza ve iş yerlerinde, bu sahte kartların ayırt edilmesi neredeyse mümkün değildir. Teknolojinin gelişimine kötü niyetle de olsa güncel olarak ayak uyduran dolandırıcılar, bu konuda sınır tanımadıklarını her gün yeni bir yöntemle ortaya koyuyorlar.

Fiziksel Kredi Kartı ile Yapılan Dolandırıcılık Türleri

 

Bonus

Çalıntı ya da sahte kartlarla yapılan çeşitli dolandırıcılık yöntemleri mevcuttur. Kredi kartı başvurusu yaparken ve banka kartı kullanırken bu yöntemleri bilmek güvenli kullanım adına büyük yarar sağlayabilir.  Bu yöntemlerden en çok kullanılanlar aşağıdaki başlıklar altında sıralandırılmıştır:

ATM Dolandırıcılığı

Bilinen en yaygın kredi kartı dolandırıcılığı yöntemlerinden biridir. Önceden ATM üzerine kurulan yasadışı bir düzenek sayesinde, ATM’ye işlem yapmak üzere gelen kişinin kredi kartı çalınır. Makineye kartını kaptırdığını düşünen müşteri, bir süre kartını geri almak üzere çabaladıktan sonra ATM’den ayrılınca devreye dolandırıcılar girer. Bu yöntem iki şekilde gerçekleşir; ilki kartın şifre ve kart üzerindeki rakam bilgilerini elde ederek sahtesini basmak, ikincisi de yardım bahanesiyle şifresi öğrenilen kartı özel düzenek sayesinde alıkoyarak hesaptaki parayı çekme şeklindedir.

 

Bonus

Sahte Kart

Gerçek kredi kartının birebir aynısını sahte bir kart üzerine basmak suretiyle yapılan bir dolandırıcılık türüdür. Tıpkı sahte para basma yöntemine benzer şekilde, gerçek kartın kopyalanması şeklindedir. Gerçek kartın arkasındaki manyetik alan encoder adı verilen bir kopyalama cihazıyla kopyalanarak sahte karta yüklenir.

 

Bonus

Kart Bilgilerini Değiştirme

Bu yöntemde dolandırıcıya ya da herhangi birine ait gerçek bir kredi kartı kullanılır. Gerçek kredi kartı üzerindeki bilgiler ütü benzeri ısı cihazıyla yok edilir ve yerine başkasına ait çalınmak istenen kart bilgileri yeniden işlenir. Bu yolla elde edilen sahte kredi kartıyla dolandırıcılık gerçekleşir.

 

Bonus

İşyeri İşbirliği

Kredi kartı büyüklüğündeki boş plastik kartlar üzerine gerçek bir kredi kartı numarası basılarak gerçekleştirilen dolandırıcılık yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde hem kredi kartının sahtesini üreten hem de bu dolandırıcılığa alet olan işyeri suç işlemektedir. Basılan sahte kart, kredi kartı sahibi alışveriş yapmış gibi cihazdan geçirilir ve alışveriş bedeli bankadan tahsil edilir.

 

Bonus

Kart Kopyalama

Yine iş yeri işbirliği gerektiren dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan kart kopyalama, gerçek müşteriye ait kredi kartı bilgilerinin alışveriş sırasında kopyalanması suretiyle yapılır. Kopyalanan bilgiler sonrasında sahte kredi kartına yüklenir ve bilgiler gerçek olduğu için ispatlanması en zor dolandırıcılık yöntemlerinden biri olarak bilinir.

 

Bonus

Manyetik Şeridi Değiştirme

Dolandırıcıya ait kredi kartının üzerindeki manyetik karttaki bilgiler silinir ve yerine dolandırılacak kişinin gerçek bilgileri yüklenir. Bu işlem encoder adı verilen bir cihazla gerçekleştirilir. Kredi kartı dolandırıcılık yöntemleri arasında tespit edilmesi en zor olanlardan biri de bu yöntemdir. Alışveriş esnasında kullanılan kartın manyetik şeridinin gerçek bilgilerle mi yoksa sahte bilgilerle mi yüklü olduğunu anlamak oldukça güçtür.

 

Bonus

Çalıntı ve Kaybolmuş Kredi Kartları

Kredi kartlarının son yıllarda sadece şifre ile işlem görmesi çalıntı ya da kaybolmuş kredi kartlarıyla dolandırıcılık yapılmasını da bir anlamda kolaylaştırmış oldu. Şifre veya temassız işlemle yapılan alışverişlerde sıklıkla kimlik kartı sorgulanmaması bu dolandırıcılık yöntemini de daha basit hale getirdi denilebilir. Herhangi bir bir biçimde çalınmış ya da kaybedilmiş kredi kartları, kimlik belgesi sorgulamayan iş yerlerinde dolandırıcılık amaçlı kullanılabilir. Bu yöntem de sıklıkla karşılaşılan dolandırıcılık türlerinden biridir.

 

Bonus

Sanal Yoldan Gerçekleşen Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte alışveriş alışkanlıkları da değişti. Artık eskiye oranla internet üzerinden daha fazla alışveriş yapıldığı için, kredi kartlarının kullanımı da buna doğru orantılı olarak artmıştır. Kredi kartı dolandırıcıları, bu durumu da fırsata çevirmekte geç kalmadılar. Sanal alışverişlerde kullanılan kartlar üzerinden yapılan kredi kartı dolandırıcılığı miktarı, azımsanmayacak kadar fazladır. Peki dolandırıcılar hangi yöntemlerle kredi kartı bilgilerini ele geçirir?

 

Bonus

Kimlik Avı Yöntemi

Son yıllarda dolandırıcıların tercih ettiği en etkili yöntemlerden biri olan kimlik avı, bazen SMS bazen e-mail üzerinden gönderilen bir bağlantı ya da bilgisayarınıza gönderilen bir virüs yardımıyla gerçekleşir. Size tıklamanız için gönderilen bir bağlantı, akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınıza yerleşen bir avcı programla tüm kişisel bilgilerinizi, şifrelerinizi ele geçirebilirler. Bu bilgiler daha sonra internet alışverişleri ya da farklı bankacılık işlemlerinde kullanılabilir. Hatta dolandırıcılar sizi güvenli bir kurumdan arar gibi telefonla arayarak da kişisel bilgilerinizi ele geçirebilirler. Bu yönteme karşı kendinizi korumak için telefonda veya mesaj üzerinden hiç kimseye kredi kartı ve banka bilgileri verilmemelidir.

 

Bonus

Veri İhlali

İnternet üzerinden işlem yaptığınız herhangi bir sitede yeterli güvenlik sistemi bulunmuyorsa, size ait değerli bilgileriniz kolaylıkla siber korsanların eline geçebilir. Herhangi bir hizmet alımı, site ziyareti ya da e-ticaret alışverişi sırasında bu bilgileri çaldırmanız söz konusu olabilir. Yeterince güvenli olduğundan emin olmadığınız internet sağlayıcıları üzerinde kesinlikle kredi kartı bilgileri, şifre ve şahsi bilgilerinizi paylaşmamak bu saldırılardan korunmanız adına çok önemlidir. Veri ihlallerinde üzerinde durulması gereken bir diğer konu, dolandırıcıların hizmet sağlayan kurum ya da kişilerle iş birliği yaparak size ait verileri topluca satın almasıdır. Kişisel kredi kartı bilgilerini ve kartlara ait diğer güvenlik bilgilerini tek tek ele geçirmek yerine topluca elde etmek dolandırıcıların en fazla tercih ettiği yöntemlerden biridir. Bazen de bu topluca veri çalma işlemini, sitelere kurdukları fark edilmesi çok zor siber tuzaklarla gerçekleştirirler. E-ticaret ya da hizmet alımına dair herhangi bir ödeme ekranında, size ait bilgiler hiç fark etmediğiniz bir biçimde kopyalanarak kötü amaçla internet alışverişlerinde yeniden kullanılabilir.

 

Bonus

Kredi Kartı Dolandırıcılığından Nasıl Korunabilirim?

İnternet üzerinden yapılan e-ticaret hacmi arttıkça kredi kartı kullanımı da bununla doğru orantılı olarak giderek daha fazla yaygınlık kazanmıştır. Kredi kartları doğru ve yerinde kullanıldığında hem ülke ekonomisine hem de bireysel ekonomiye hareket kazandıran önemli enstrümanlardan biridir. Kredi kartlarını hem fiziksel hem de sanal ortamda kullanırken önemli noktaları dikkate almak güvenlik açıklarını büyük ölçüde azaltabilir. Bunların başında kişisel bilgilerin mutlaka korunması gerekliliği gelir. Kişisel bilgilerinizi tanımadığınız kişilere, telefonla, SMS ya da e-mail yoluyla hiçbir şekilde vermemelisiniz. Alışveriş yaptığınız internet sitesi veya e-ticaret sitelerinin güvenli olduğundan emin olun. Ayrıca dolandırıcıların bir diğer yöntemi, site kopyalama tekniğidir. İnternet üzerinde arama motoruna işlem yapacağınız banka ya da e-ticaret sitesini yazdığınızda, sayfanın en başında çıkan reklamı tıklamak yerine doğruluğundan emin olduğunuz tüm site uzantılarını inceleyerek tıklamaya karar vermeniz önemlidir. Özellikle bankacılık işlemlerini, bankanın kendi uygulaması üzerinden yapmanız güvenliğinizi büyük ölçüde arttıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta daha var. O da mobil cihazınıza indireceğiniz uygulamayı mutlaka Android veya iOS cihazınızın resmi uygulama marketinden edinmenizdir. Kredi kartınızı kaybettiğiniz ya da çalındığını fark ettiğiniz anda bankanızı anında arayarak bildirmeniz de güvenliğinizi sağlamak açısından önemlidir.

 

Bonus

Güvenli ve etkin bir kredi kartı kullanımı için, size ait bilgilerin ne kadar değerli olduğunu bilmelisiniz. Güvenli olmayan hiçbir sanal ve fiziksel ortamda kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Kredi kartı dolandırıcılığı ancak bireysel olarak aldığınız tedbirlerle en iyi şekilde önlenebilir.

HEMEN BAŞVURİNDİR
HEMEN BAŞVURİNDİR
ASMR Nedir? ASMR Neden Popüler?
  
Bayram Alışverişinde En Çok Satın Alınan Ürünler
  
Üniversitede Bölüm Değiştirme Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı?
  
Yurt dışı Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanım Rehberi: Yurt dışında Kredi Kartınıza Dair Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaz Güzellik Sırları: Cilt Bakımı ve Güneşten Korunma İpuçları
  
Vizesiz Ülkelerde Ekonomik Gezmenin İpuçları
  
Kredi Kartı Nakit Avans Nedir? Hangi Kredi Kartı Nakit Çekim Fırsatı Sunar?
  
Podcast Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Podcast Önerileri
  
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu: Fonksiyonellik ve Şıklık
  
Sosyal Medyada Güvenli Seyahat: Gençler için İnternet Tehlikeleri ve Önlemler
  
Dünya Mutfaklarından En İyi 10 Geleneksel Yemek
  
Kredi Kartı Limit Arttırma İpuçları
  
Balkon Dekorasyonu Fikirleri
  
Öğrenciler İçin: Tez Yazım Kural ve Önergeleri
  
Son Dakika Bayram Tatili Rehberi: İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler ve Öneriler
  
Genç Girişimcilerin Rehberi: İş Dünyasına Adım Atma Stratejileri
  
Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar
  
Sahurda Neler Yenmeli? Ramazan Ayında Doğru Beslenme Yolları
  
2024 Moda Trendleri: Yılın En Çarpıcı Stil İpuçları
  
Tüketim Alışkanlıklarınıza Göre Hangi Kredi Kartı Seçeneğini Tercih Etmeniz Gerekiyor?
  
Gezi Planlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri
  
Kredi Kartlarındaki Güvenlik Kalkanı: CVV Kodu Nedir?
  
Sizi Derinden Etkileyecek Belgesel Önerileri
  
Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı
  
Montessori Eğitimi: Çocuk Gelişimine Yolculuk
  
Sevgililer Günü Hediye Fikirleri: Özel ve Anlamlı Hediyelerle Aşkınızı Kutlayın
  
BonusFlaş ile Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları
  
Su Tasarrufu ve Ekonomi: Bireylerin ve İşletmelerin Cebine Dost Çözümler
  
Dijital Ödeme Sistemleri ve Kazandıran Kampanyalar
  
Bonus ile Kış Tatiline Hazırlık : Valizinizde Neler Olmalı?
  
Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları
  
Gençler için Yurt Dışında Eğitim ve Çalışma Rehberi
  
Türkiye'deki Dijital Platformlar ve Sundukları Hizmetler
  
Yaz Tatili - Popüler Yurt içi Destinasyonları
  
Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  
Araç Sahipleri için Yakıt Tasarrufu ve Farklı Yakıt Türleri Nelerdir?
  
Yurtdışı Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler
  
Yaz Tatili Bütçesi Birikim Planı
  
Sosyal Medya ve E-ticaretin Kozmetik Sektörü ile Etkileşimi
  
Gençler İçin Kariyer Planlaması
  
Bavul Hazırlama Rehberi
  
2023 En Popüler Mobil Oyunlar
  
Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi
  
Bonus Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Online Ödemeler
  
En Sevilen 10 Öğrenci Yemeği
  
Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
DAHA FAZLA GÖSTER
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş