Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonunda yeni ve yaratıcı fikirlerle evinizi yeniden şekillendirin. Yaşam alanınızı güzelleştirmenin ve keyifli bir ortam yaratmanın yollarını " Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri " içeriğimizi okumaya devam edin.

Ortalama okuma süresi: 5 - 6 dakika

Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri

Yaşam alanınız, hayatınızdan alacağınız keyif ve verim üzerinde doğrudan bir etkiye sahip. Bu sebeple, ev dekorasyon tarzınızın kendinizi mutlu ve rahat hissetmenize yardımcı olması büyük önem taşıyor. Kişisel tarzınıza ve tercihlerinize uygun, göz zevkinize hitap eden ve bir yandan da yaşamınızı kolaylaştıran dekorasyon tarzları, evinizde geçirdiğiniz süreden daha fazla haz ve verim almanızı sağlayarak yaşamınıza değer katıyor. Peki ev dekorasyon stilleri konusunda yeni ve yaratıcı fikirler öğrenmek, evinizi yeniden dekore ederken uygulayabileceğiniz küçük püf noktalarını keşfetmek ister misiniz? İşte karşınızda hemen uygulayabileceğiniz birbirinden yaratıcı ev dekorasyon fikirleri.

Bohem Ev Dekorasyon Stilini Keşfedin

Son dönemin en popüler ev dekorasyon modelleri arasında yer alan bohem tarz, hem retro çizgileri hem de yenilikçi yaklaşımıyla çok geniş bir kitle tarafından tercih ediliyor. Özellikle Amerikan mutfaklı evlerde ya da 1+1 ev dekorasyon işlemlerinde tercih edilen bohem tarz, kullanışlı olmasıyla da ev sahiplerinin hayatını kolaylaştırıyor. Peki bohem tarz ev dekorasyon nedir, nasıl uygulanıyor? Kökeni çok eski tarihlere dayanan ve tarih boyunca birkaç kez anlam değiştiren bohem ifadesi, dekorasyon dünyasında gündelik yaşama keyif katan, rahat, stresten uzak anlamlarında kullanılıyor. Bu sebeple bohem dekorasyondaki tüm unsurlar, gündelik rahatlık amacıyla yerleştiriliyor.

 
Bonus

Ağırlıklı olarak farklı, hatta zıt renklerin bir arada kullanıldığı bohem ev dekorasyon tarzında retro eşyaların ve bitkilerin önemi çok büyük. Eski koltuklar, nostaljik orta sehpalar, retro posterler ve geniş vazolarda yer alan renkli çiçekler, bohem dekorasyon stilinin en önemli parçaları. Bohem bir tarz oluşturmak için, kullandığınız tüm unsurların rahatınızı ya da göz zevkinizi arttıracak, doğrudan duyulara hitap edecek nitelikte olması büyük önem taşıyor. Örneğin bu tarzda eski koltukların sıklıkla kullanılma sebebi, kullanılmış koltukların daha yumuşak bir dokuya sahip olması. Dekorasyon içinde yer alan diğer parçalar ise yine ya göz zevkini ya da pratik kullanımı hedefliyor. Bohem dekorasyon tarzında kusursuz simetri, yepyeni ve korunmuş eşyalar, aşırı eşya kullanımı gibi tercihler yaşam alanının atmosferini değiştiriyor, alanı kısıtlıyor. Bu da konforu olumsuz etkiliyor.

Minimalizmin Gücüyle Tanışın

Evinizi dekore ederken yaşamınızda fark yaratacak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir fikir arıyorsanız, minimalizm akımına hemen göz atabilirsiniz. Aslında uzak doğu kökenli bir felsefe olan minimalizm, geniş kapsamlı bir yaşam biçimi. Yaşama yalnızca az sayıda fonksiyonel öğe katmayı ve fazlalıklardan kesinlikle uzak durmayı hedefleyen minimalizm, ev dekorasyonunda harika sonuçlar çıkarabiliyor. Evinizi minimalist bir şekilde dekore etmeniz için yalnızca temel ev ihtiyacı olarak değerlendirilen ve işinize yarayacak eşyaları satın almanız ve bu eşyaların sade, iç açıcı bir görünüm sergilemesine önem vermeniz yeterli oluyor.

 
Bonus

Minimalist dekorasyonda kullanmadığınız ve sonraki dönemde de büyük ihtimalle kullanmayacağınız eşyalara yer yok. Yaşam alanında maksimum seviyede boşluk bırakmayı hedefleyen minimalist akım, bu boşlukların insan ruhunu dinlendirmesi ve fazlalıkların oluşturduğu psikolojik yükün insan üzerinden atılması hedeflerini taşıyor. Bu dekorasyon tarzını tercih eden kişiler, evlerinde yalnızca ihtiyaç duydukları eşyaları barındırarak daha sade bir yaşam stiline geçiyor. Böylece daha az dağınıklık, daha az karmaşa, kısa temizlik süreleri gibi avantajlar sağlayan minimalist dekorasyon; spor, yoga, meditasyon gibi etkinlikler için evinizde size alan bırakmasıyla da hayatınızı kolaylaştırıyor. Minimalist dekorasyon tarzının bir diğer avantajı ise tasarruflu olması. Minimalist anlayış gereğince çok az eşya satın almanızın yeterli olması, bütçenizi korumanızı da kolaylaştırıyor.

Ahşap Ev Dekorasyon Seçeneğini Değerlendirin

Doğaya dönüş, dünya genelinde son derece popüler bir akım. Modern yaşamın getirdiği yorgunluktan kurtulmak isteyen milyonlarca insan, çareyi doğaya geri dönmekte buluyor ve bu anlayış, ev dekorasyon stillerine de doğrudan yansıyor. Doğaya dönüş amacıyla tercih edilen en önemli dekorasyon tarzlarından biri de ahşap ev dekorasyon stili. Ev dekorasyonunda ahşaptan üretilmiş eşyalara ağırlık verilerek uygulanan bu dekorasyon anlayışı, doğaya daha fazla temas etme ve böylece günlük yaşamın stresinden kurtulma amaçları taşıyor. Ahşap ağırlıklı dekorasyon tarzında dikkat etmeniz gereken ise ahşap eşyaların mümkün olan en sade ve doğal görünümde olması. Az boyalı, az cilalı, ahşap dokusunu halen muhafaza eden eşyaların insan psikolojisi üzerinde daha olumlu bir etki bıraktığına inanılıyor.

 
Bonus

Ahşap ağırlıklı dekorasyonda orta sehpa, masa, sandalye, kitaplık, raf, vitrin gibi pek çok eşyanın ahşaptan seçilmesi önemli. Ayrıca sunta ya da suntalam yerine doğrudan ahşap bloklarından oluşan eşyalar tercih ediliyor. Bu dekorasyon stili, genellikle büyük boyutlu bitkiler ve çiçeklerle de destekleniyor. Masa ve sandalye gibi eşyaların üzerinde ya da yerde kullanabileceğiniz bitkilerin ahşap dekorasyon anlayışını tamamladığı ve doğaya dönüş felsefesine katkı sağladığı düşünülüyor. Bu tarzda, ahşap olmayan diğer ev eşyalarının da yine mümkün olduğunca doğal nitelik sergilemesi büyük önem taşıyor. Yani sentetik kumaş yerine pamuklu kumaştan üretilen yastıklar, yatak örtüleri, kanepe döşemeleri gibi doğayı çağrıştıran unsurlar, bu stilin en önemli tamamlayıcıları arasında.

Aksesuar Ağırlıklı Ev Dekorasyon Stilinden Güç Alın

Evinizi yeniden dekore ederken eşyalarınızı baştan aşağı değiştirmeyi düşünmüyorsanız, dekorasyon anlayışınızı değiştirebilir ve yaşam alanınıza ferahlık katabilirsiniz. Bunu yapmanın en pratik yollarından biri de aksesuar ağırlıklı ev dekorasyon stilini uygulamak. Aksesuar ağırlıklı dekorasyon anlayışı, evdeki eşyaları geri plana çekip evin genel aurasını aksesuarlarla oluşturmayı öne çıkarıyor. Yani evinizdeki eşyalarınızın sayısını azaltıp ve temel eşyalarınızı olduğu gibi muhafaza edip dekorasyonunuza yeni aksesuarlar ekleyerek yeni ve çarpıcı bir ev görünümü elde edebilirsiniz. Ev dekorasyon aksesuar malzemeleriyle dilediğiniz atmosferi oluşturabilir, yaşam alanınızın kişiliğinizi ve zevklerinizi yansıtmasını sağlayabilirsiniz. Sevdiğiniz filmlerin posterlerini, tarzınızı yansıtan büyük boyutlu duvar saatlerini, göze hoş gelen masa ve sehpa süslemelerini kullanarak evinizi kısa sürede dekore edebilirsiniz.

 
Bonus

Aksesuar ağırlıklı dekorasyon anlayışında da özen göstermeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlardan ilki, görsel bir karmaşa oluşmasının önüne geçmek. Çok fazla eşya ve çok fazla aksesuarın bir arada bulunması, göz yorulmasına yol açabiliyor ve psikolojik olarak ev sakinlerini yıpratabiliyor. Bu sebeple aksesuar ağırlıklı olarak döşenecek evde mutlaka az sayıda eşya bulunması gerekiyor. Ayrıca aksesuarların birbirleriyle ve ev eşyalarıyla olan uyumu da büyük önem taşıyor. Eğer koltuklarınız aksesuarlarınızla birlikte karmaşa yaratacak ölçüde desenliyse, sade bir görünüm sergileyen düz renkli örtüler kullanabilirsiniz. Aksesuarlarınızın bir arada karmaşık bir görünüm sergilemesini engellemek için ise benzer renklerde ve az desenli ürünlere yönelebilirsiniz. Süsleme unsurlarının boyutları da dikkat etmeniz gereken başka bir detay. Tüm aksesuarların büyük ve görkemli olması, yine görüntü karmaşası oluşturabiliyor. Bu yüzden en önemli aksesuarlarınızı büyük ve göz alıcı modellerden, diğer aksesuarları ise fon oluşturacak ama göz yormayacak ölçüde seçebilirsiniz. Böylece kusursuz bir uyum elde edebilir, konforu üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Ev dekorasyonu için ihtiyaç duyacağınız harcamalar için ise Garanti BBVA Bonus’u tercih edebilir, size özel fırsatlardan yararlanarak yaşam alanınızı yepyeni bir görünüme kolayca kavuşturabilirsiniz.

HEMEN BAŞVURİNDİR
HEMEN BAŞVURİNDİR
Son Dakika Bayram Tatili Rehberi: İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler ve Öneriler
  
Genç Girişimcilerin Rehberi: İş Dünyasına Adım Atma Stratejileri
  
Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar
  
Sahurda Neler Yenmeli? Ramazan Ayında Doğru Beslenme Yolları
  
2024 Moda Trendleri: Yılın En Çarpıcı Stil İpuçları
  
Tüketim Alışkanlıklarınıza Göre Hangi Kredi Kartı Seçeneğini Tercih Etmeniz Gerekiyor?
  
Gezi Planlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Kredi Kartlarındaki Güvenlik Kalkanı: CVV Kodu Nedir?
  
Sizi Derinden Etkileyecek Belgesel Önerileri
  
Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı
  
Montessori Eğitimi: Çocuk Gelişimine Yolculuk
  
Sevgililer Günü Hediye Fikirleri: Özel ve Anlamlı Hediyelerle Aşkınızı Kutlayın
  
BonusFlaş ile Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları
  
Su Tasarrufu ve Ekonomi: Bireylerin ve İşletmelerin Cebine Dost Çözümler
  
Dijital Ödeme Sistemleri ve Kazandıran Kampanyalar
  
Bonus ile Kış Tatiline Hazırlık : Valizinizde Neler Olmalı?
  
Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları
  
Gençler için Yurt Dışında Eğitim ve Çalışma Rehberi
  
Türkiye'deki Dijital Platformlar ve Sundukları Hizmetler
  
Yaz Tatili - Popüler Yurt içi Destinasyonları
  
Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  
Araç Sahipleri için Yakıt Tasarrufu ve Farklı Yakıt Türleri Nelerdir?
  
Yurtdışı Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler
  
Yaz Tatili Bütçesi Birikim Planı
  
Sosyal Medya ve E-ticaretin Kozmetik Sektörü ile Etkileşimi
  
Gençler İçin Kariyer Planlaması
  
Bavul Hazırlama Rehberi
  
2023 En Popüler Mobil Oyunlar
  
Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
  
Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi
  
Bonus Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Online Ödemeler
  
En Sevilen 10 Öğrenci Yemeği
  
Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
DAHA FAZLA GÖSTER
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş