Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı

Yaratıcı ev yenileme fikri ile evinizi yenilemeyip eski eşyalarınızı değerlendirin ve evinizi canlandırın. Bütçenizi koruyarak evinize yeni bir soluk getirmek için yazımızı okumaya devam edin!

Ortalama okuma süresi: 6 - 7 dakika

Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı

Yeni başlangıçlar ve değişimler, her zaman heyecan vericidir. Yaşamınızda yapabileceğiniz keyifli ve heyecan verici başlangıçlardan biri de şüphesiz ki ev yenileme işlemleridir. Evinizi yepyeni bir anlayışla dekore ettiğiniz, eşyalarınızı yeniden düzenlediğiniz, yaşam alanınızın enerjisini yükselttiğiniz ev yenileme süreci, kimi zaman parlak fikirleri hayata geçirmek için de bir fırsat olabilir. Bu parlak fikirlerden biri, elbette eskiyi yeniden değerlendirme sanatı. Son dönemde giderek popülerleşen ve dünya çapında bir trende dönüşen eski eşyaları değerlendirme akımı, ekonomik bir tercih olmasıyla da dikkat çeker. Peki ev tadilatı nasıl yapılır, tadilat ve yeniden dekore etme sürecinde eski eşyalar nasıl değerlendirilir, biliyor musunuz? Detaylar için bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Retro Ev Dekorasyonu Akımını Keşfedin

"Geçmiş, geçmişe dönük" gibi anlamlara gelen retro kavramı, son yılların en popüler akımları arasında. Müzik, edebiyat, moda gibi pek çok alanda büyük popülarite kazanan retro akım, ev dekorasyonunda da sıklıkla tercih edilir. Ev dekorasyonunda tercih edilen retro akımlar, eski ya da eskiyi andıran eşyaların ve süsleme unsurlarının değerlendirilmesi sayesinde son derece ilgi çekici sonuçlar doğurur. Üstelik retro bir ev dekorasyonunu son derece uygun bütçelerle hayata geçirmeniz de mümkündür. Size ya da ailenize ait eski eşyalarla retro bir ev dekorasyonu oluşturabilir, evinizi bütçe dostu bir çözümle eskisinden daha keyifli hale getirebilirsiniz!

Örneğin tüplü bir televizyonunuz ya da eski model bir plakçalarınız mı var? Harika, bu eşyalar artık dünya genelinde trend. Dilerseniz evinizde bir nostalji köşesi oluşturabilir ve bu eşyaları sergileyebilir, dilerseniz de retro tarzı evinizin geneline yansıtabilirsiniz. Vintage olarak tanımlanan, eski dönemlerin tasarım ve süsleme anlayışını yansıtan çiçekli battaniyelerinizi, vazolarınızı ve örtülerinizi evinizin süsleme unsuru olarak değerlendirebilirsiniz. Geçmişten kalan oyun konsollarını, çizgi roman kitaplarını, video kaset ve CD'leri kitaplıklarınızda, raflarınızda, televizyon ünitelerinizde sergileyebilir ve geçmişin sıcak atmosferinden güç alan etkili bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Nostaljik Eşya ve Aksesuarları Tercih Edin

Nostaljik eşya ve aksesuarlar, günümüzün en önemli tasarım ve dekorasyon ürünleri arasında kabul edilir ve pek çok firma, yeni koleksiyonlarındaki ürünlere dahi retro detaylar eklemeyi tercih eder. 1970'li yılların dekorasyon akımını modern bir dokunuşla yeniden canlandıran L koltuklar, yuvarlak hatlara sahip orta sehpalar, yeni nesil tasarım anlayışını nostaljik çizgilerle güçlendiren kitaplıklar, en çok tercih edilen dekorasyon unsurları arasında bulunur. Sadece bu kadarla sınırlı değil: geçmişin keyifli günlerinden çıkıp gelmiş gibi görünen avizeler, az detaylı ahşap masa ve sandalyeler de pek çok mobilya tasarımcısı tarafından yeniden yorumlanır.

Eğer siz de evinizi yenilerken nostaljiden güç almak istiyorsanız ancak elinizde yeterli sayıda eski eşya bulunmuyorsa, güncel mobilya tasarımcılarının nostaljik detaylara sahip ürünlerini tercih edebilirsiniz. Eski ev yenileme sürecinde masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olacak fırsatlar arıyorsanız, Garanti BBVA Bonus'un size özel kampanyalar kısmından da faydalanabilirsiniz. Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen mobilya markalarında kullanabileceğiniz fırsatlar sayesinde evinizi dilediğiniz gibi yeniden dekore edebilir, en popüler ve güncel tasarım seçeneklerinden kolayca faydalanabilirsiniz.

Eski Eşyalarınızı Kullanılabilir Hale Getirin

Ev dekorasyonunda eski eşyaları kullanmanın bir diğer yolu da eşyaları yenilemek ve yeniden kullanılabilir hale getirmektir. Örneğin, dış yüzeyi yıpranmış ama iskeleti ve iç mekanizmaları sağlam koltuklarınızı atmanıza gerek yok. Koltuklarınızın dış kaplamasını değiştirerek yepyeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Eski masa ve sehpalarınızı boyayarak yeniden kullanabilir, böylece hem hoş bir görsellik elde edip hem de bütçenizi koruyabilirsiniz. Eşyalarınızdaki deforme olan kısımları çiçeklerle, dekoratif süslerle, yamalarla görünmez hâle getirebilir ve eski eşyalarınızdan oluşan yepyeni bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

 
Bonus

Eski eşyalarınızı verimli bir şekilde kullanmanın, evinizi uygun maliyetle yeniden dekore ederken eskileri etkili bir şekilde değerlendirmenin bir diğer yolu da "yeniden konumlandırma" yöntemidir. Eşyalarınıza ufak dokunuşlar yaparak yeni görevler verebilir ve böylece yaratıcı çözümler uygulayabilirsiniz. Örneğin vitrin camınız kırıksa kapaklarını sökerek kitaplık olarak kullanabilir, kullanmadığınız kitaplık, raf, çok amaçlı dolap gibi eşyalarınızı bitki ve aksesuar sergileme amacıyla değerlendirebilirsiniz. Eski poster ve afişleriniz varsa dekorasyonunuzla uyumlu çerçevelere koyarak yaşam alanınızda sergileyebilir, dilerseniz duvar süslemeleriniz arasına eski fotoğraflarınızı da dahil edebilirsiniz. Böylece yaratıcı ev dekorasyon fikirleri ile siz de yaşam alanlarınızı dönüştürebilirsiniz.

Ev Tadilatında Retro Akımını Uygulayın

Eskiyi yeniden değerlendirme akımı, sadece dekorasyonda değil, ev tadilat sürecinde de aynı şekilde kullanılabilir. Eski ev tadilat sürecinde retro bir çizgi tercih etmek, özellikle dekorasyonda da nostaljik ögelere yer verenler için son derece cazip bir seçenektir. Bu sayede evinize görsel bir zenginlik katabilir, ev tasarımı ve dekorasyonu arasında uyum yakalayabilir, yaşam alanınızı daha sıcak bir hale getirebilirsiniz. Üstelik bu süreçte tercih edeceğiniz retro dokunuşlar sayesinde ev tadilat dekorasyon masraflarınızı minimum seviyeye indirerek bütçenizi de koruyabilirsiniz.

 
Bonus

Ev tadilat masrafları hesaplama süreci, kimi zaman stresli olabilir. Özellikle yoğun bir tadilat sürecinde karşılaşılabilecek masraflar, sizi farklı çözüm arayışlarına itebilir. Bu noktada retro dokunuşları tercih etmek, aradığınız çözümü size sunabilir. Örneğin mutfak tezgahınızı değiştiriyorsanız nostaljik mermer tasarımları tercih edebilir ve yine nostaljik musluk bataryaları kullanabilirsiniz. Dilerseniz, bu tadilat malzemelerini ikinci el ürün satışı yapan işletmelerden satın alabilir ve önemli ölçüde tasarruf da edebilirsiniz. Eğer elinizde bulunuyorsa tadilat esnasında size ait eski parçaları da değerlendirebilir ve böylece masraflarınızı daha da azaltabilirsiniz.

Ev tadilatında eski unsurlar nasıl değerlendirilir?

Bütçe dostu ev tadilat fikirleri ile tadilat sürecinde yapacağınız masrafları en düşük seviyeye indirebilir, artırdığınız bütçeyi eksik parçalarınızı satın almak için değerlendirebilirsiniz. Peki ev tadilat sürecinde eski unsurlar nasıl değerlendirilir ve nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu noktada faydalanabileceğiniz bazı ipuçları şu şekilde:

 
Bonus
  • Tadilat esnasında açığa çıkan eski boruları, kabloları, tesisat parçalarını inceleyerek hala çalışır durumda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Çalışır durumda olan parçaları yeniden kullanarak masraflarınızı azaltabilirsiniz.
  • Ayırdığınız parçalardan hasarlı olanların tamir edilebilir olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Örneğin su tesisatının bazı parçalarını basit conta eklemeleriyle yeniden kullanabilirsiniz.
  • Fayans, parke gibi zemin döşeme unsurlarını da yeniden kullanıma sokabilirsiniz. Örneğin salonunuzdaki parkeleri yenilediyseniz, açığa çıkan parkelerin kullanılabilir durumda olanlarını cilalayarak daha küçük alana sahip başka bir odada değerlendirebilirsiniz.
  • Tadilat esnasında oda kapısı, balkon kapısı, sabit dolap gibi unsurları yenisiyle değiştirmek yerine boyama yöntemini tercih edebilirsiniz. Böylece yaşam alanınızın görüntüsünü bütçenizi aşmadan, uygun bir fiyatla değiştirebilirsiniz.
  • Ev yenileme sürecinde en çok ihtiyaç duyulan noktalardan biri de duvarların yeni bir görünüme kavuşmasıdır. Özellikle problemli bir yüzeye sahip olan duvarların boyama işlemi öncesinde çeşitli düzleştirme ve onarım işlemlerinden geçmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda pratik bir çözüm olarak duvar kaplama yöntemini tercih edebilirsiniz. Böylece duvarlara herhangi bir tadilat uygulamadan çarpıcı bir görünüm sağlayabilirsiniz.
  • Tadilat esnasında artan fayans, duvar kağıdı, boya gibi parçaları bir kenara ayırmanızda da fayda bulunur. Bu sayede evinizin herhangi bir yerinde oluşabilecek bir deformasyonda geniş çaplı bir tadilata ihtiyaç kalmadan sorunlu bölgeyi orijinal parçasıyla değiştirebilir ve tasarruflu bir çözüm elde edebilirsiniz.

Ev tadilatı ve dekorasyon yenileme işlemlerinde karşılaşacağınız tüm masraflar için Garanti BBVA Bonus'u tercih edebilir ve size özel fırsatlardan kolayca yararlanabilirsiniz!

HEMEN BAŞVURİNDİR
HEMEN BAŞVURİNDİR
Son Dakika Bayram Tatili Rehberi: İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler ve Öneriler
  
Genç Girişimcilerin Rehberi: İş Dünyasına Adım Atma Stratejileri
  
Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar
  
Sahurda Neler Yenmeli? Ramazan Ayında Doğru Beslenme Yolları
  
2024 Moda Trendleri: Yılın En Çarpıcı Stil İpuçları
  
Tüketim Alışkanlıklarınıza Göre Hangi Kredi Kartı Seçeneğini Tercih Etmeniz Gerekiyor?
  
Gezi Planlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri
  
Kredi Kartlarındaki Güvenlik Kalkanı: CVV Kodu Nedir?
  
Sizi Derinden Etkileyecek Belgesel Önerileri
  
Montessori Eğitimi: Çocuk Gelişimine Yolculuk
  
Sevgililer Günü Hediye Fikirleri: Özel ve Anlamlı Hediyelerle Aşkınızı Kutlayın
  
BonusFlaş ile Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları
  
Su Tasarrufu ve Ekonomi: Bireylerin ve İşletmelerin Cebine Dost Çözümler
  
Dijital Ödeme Sistemleri ve Kazandıran Kampanyalar
  
Bonus ile Kış Tatiline Hazırlık : Valizinizde Neler Olmalı?
  
Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları
  
Gençler için Yurt Dışında Eğitim ve Çalışma Rehberi
  
Türkiye'deki Dijital Platformlar ve Sundukları Hizmetler
  
Yaz Tatili - Popüler Yurt içi Destinasyonları
  
Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  
Araç Sahipleri için Yakıt Tasarrufu ve Farklı Yakıt Türleri Nelerdir?
  
Yurtdışı Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler
  
Yaz Tatili Bütçesi Birikim Planı
  
Sosyal Medya ve E-ticaretin Kozmetik Sektörü ile Etkileşimi
  
Gençler İçin Kariyer Planlaması
  
Bavul Hazırlama Rehberi
  
2023 En Popüler Mobil Oyunlar
  
Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
  
Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi
  
Bonus Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Online Ödemeler
  
En Sevilen 10 Öğrenci Yemeği
  
Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
DAHA FAZLA GÖSTER
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş