Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi

Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi

Dünya Kupası yaklaşırken birçok futbol severin heyecan seviyesi yükselmeye devam eder. Her geçen gün gelişen ve dönüşen futbolun on yıllardır devam eden geleneklerinden biri olan FIFA Dünya Kupası, sahadaki oyunla birlikte pek çok ülke kültürünün ve taraftar alışkanlıklarının da damga vurduğu bir turnuva olarak bilinir. Gerek turnuvanın ev sahipliğini üstlenen ülkeler gerekse de turnuvaya katılan kulüplerin temsil ettiği ulusal kültürler, insanları büyük bir zenginlikte buluşturuyor. Futbolu futbol yapan en önemli aktörler arasında kulüpler ve oyuncular olduğu kadar taraftarlar da ön plana çıkar. Dünya futbolunda bir ülkenin farklı coğrafyalarda ilgi görmesi ise o ülkenin coşkulu taraftar grupları sayesinde gerçekleşir.

En Çılgın Taraftarlara Sahip Ülkeler

Futbol, dünyada özellikle Avrupa ve Güney Amerika coğrafyalarında coşkulu tribünlerin sahadaki oyunun bile önüne geçtiği bir oyun. Özellikle dünya derbileri olarak tanımlanan büyük maçlarda taraftarların desteği ve duygu yoğunluğu da artar. İşte dünyada coşkulu taraftar grupları ile ön plana çıkan 15 futbol ülkesi:

İtalya


Bonus

Dünyanın en köklü futbol ülkelerinden biri olan İtalya, özellikle güney bölgesindeki taraftar toplulukları ile dünya çapında bir üne sahip. Bir dönem Dünya Kupası'nın ikonik isimlerinden Maradona'nın da forma giydiği Napoli'nin yer aldığı İtalya'da Milan - Inter ve Lazio - Roma derbileri başta olmak üzere pek çok maçta coşkulu taraftar gruplarının gösterileri dikkat çeker.

Arjantin


Bonus

Messi faktörü de göz önünde bulundurulunca 2022 Dünya Kupası'nın en özel ülkelerinden olan Arjantin, coşkulu taraftar gruplarıyla bilinen ülkelerden. Hem milli takım düzeyinde hem de kulüp futbolu düzeyinde dünya çapında meşhur olan ülkede Boca Juniors ve River Plate taraftarlarının, bu iki kulübün kendi arasındaki maçlarda ortaya koyduğu destek çok ünlü.

İspanya


Bonus

İspanya, Avrupa'nın en özel futbol ülkelerinden biri. Bu ülkedeki taraftarların fanatizmi yalnızca futbol üzerinden değil; sosyal ve kültürel değerler üzerinden de şekillenir. Bu anlamda özellikle Real Madrid ve Barcelona kulüplerinin birbirleri ile oynadığı derbi maçlar başta olmak üzere ülkede coşkulu bir futbol iklimi gözlemlemek mümkün. 2010'da Dünya Kupası'nı ilk defa kazanan ve 2008 ile 2012 Avrupa Şampiyonası zaferleri ile o döneme damga vuran İspanya, tribün kültürü ile de meşhurdur.

İngiltere


Bonus

Futbolun lokomotif ülkesi İngiltere, dünya tarihinde fanatizm ile en çok anılan ülkeler arasında yer alır. Son 30 yılda Premier Lig'in kurumsallaşması ve tribünlerin dönüşmesi ile eskisi kadar coşkulu görünmese de hala çok fanatik bir futbol ülkesi olan İngiltere'de Liverpool taraftarları başta olmak üzere pek çok kulübün taraftar grupları, dünya çapında şöhrete sahiptir. Müzikle ilişkisi çok kuvvetli olan İngiltere futbolunda Liverpool tribünlerinin her maç büyük bir coşkuyla söylediği You'll Never Walk Alone şarkısı dünyadaki futbolseverlerin gözdeleri arasındadır.

Hırvatistan


Bonus

Kulüp futbolunda daha lokal bir seviyede olsa da milli takımlar düzeyinde dünya çapında bir ülke olan Hırvatistan, coşkulu taraftarları ile ön plana çıkan bir coğrafya. 2018 Dünya Kupası'nda Luka Modric önderliğinde bir peri masalı yazarak finale çıkan ve ev sahibi Fransa'ya yenilse de herkesin gönlünün şampiyonu olan Hırvatistan, futbol kültürü dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri.

Almanya


Bonus

Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinden Almanya, hayatın diğer alanlarında sürdürdüğü disiplin kültürünü futbol alanına da taşıyan bir coğrafya. Dünya çapında sempati toplayan Borussia Dortmund taraftarlarının her maçta yarattığı görsel şölen başta olmak üzere irili ufaklı çok sayıda taraftar topluluğunu buluşturan Almanya'da özellikle büyük maçlar şölen havasında geçerken taraftarlar stadyumu doldurmak ve koreografiler hazırlamak konusunda büyük özen gösterirler.

Danimarka


Bonus

Avrupa'nın eğlenceli ve sempatik futbol kültürüne sahip ülkelerinden Danimarka, coşkulu taraftarlarıyla özellikle geçtiğimiz yıl oynanan Avrupa Şampiyonası ile akıllara kazındı. Christian Eriksen'in atlattığı sağlık probleminin ardından turnuvanın devamındaki iyi sonuçlarla teselli bulan ve tribünleri şenliğe çeviren ülke taraftarları, dünya çapında sevilen taraftar kitleleri arasında yer alır.

Brezilya


Bonus

Sokaktan yetişen saf yeteneklerin dünya futboluna damga vurduğu coğrafya olan Brezilya, futbol dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olup, nüfusunun büyük çoğunluğunun futbola yoğun ilgi beslemesiyle bilinen Brezilyalı futbolseverler için her maç bir karnaval havasında geçer. Kulüp müsabakaları da çok coşkulu geçen Brezilya'nın özellikle milli takımı her dönem bir fenomen olarak takip edilirken Dünya Kupası'nı en çok kazanan milli takım olarak da dikkat çeker. Katar 2022'nin favorilerinden olan Brezilya'nın performansı ciddi merak konusu.

Sırbistan


Bonus

Dünyanın en coşkulu spor ülkelerinden olan Sırbistan, en ateşli futbol seyircilerinin yaşadığı ülkelerden biri olarak bilinir. Hem kulüp futbolu hem de uluslararası müsabakalarda taraftarların her maçı bir şova dönüştürdüğü ülkede Kızılyıldız ve Partizan gibi kulüplerin taraftarları bu anlamda ön plana çıkar.

Yunanistan


Bonus

Bir Doğu Avrupa ve Akdeniz ülkesi olarak coşkulu bir futbol ülkesi olan Yunanistan, sporun birçok alanında fanatik taraftar gruplarına sahip. Olympiakos, Panathinaikos, AEK ve PAOK gibi kulüplerin taraftarları her ulusal liglerde hem de uluslararası müsabakalar ve milli maçlarda Yunanistan’ın coşkulu taraftar kültürünü temsil eden gruplar olarak ön plana çıkar.

İskoçya


Bonus

Britanya'nın futbol kültürüne köklü kulüpleri ve taraftarları ile damga vuran İskoçya, futbola aşırı tutkulu nüfusu ile dikkat çeken ülkelerden biri. Glasgow Rangers ve Celtic kulüplerinin kendi arasındaki her maçı ayrı bir heyecana dönüştüren taraftarlar, milli maçlarda da ülkelerine olan desteği sonuna kadar sürdürüyorlar.

Polonya


Bonus

Ulusal ligleri ile geri planda kalsa da milli takımları ile dünya futbolunda tanınan ülkelerden Polonya, hem Dünya Kupası hem de Avrupa Şampiyonası tarihinde iz bırakmış köklü ülkelerden biri. Ülkedeki coşkulu taraftar toplulukları ise her maçta sınırsız bir destek sergiliyorlar. 2022 Dünya Kupası’nda mücadele edecek olan Polonya’da Lewandowski başta olmak üzere pek çok futbolcu, taraftarları coşkulu isimler arasında yer alacak.

Gana


Bonus

Afrika futbolunun en güçlü ülkelerinden olup hem kıtasal hem de kıtalararası turnuvalarda sürekliliği olan Gana, taraftarları ile de ön plana çıkan Afrika ülkelerinden biri. 2022 Dünya Kupası'nda H Grubu'nda yer alacak olan Gana Milli Takımı, daha önce taraftarının müthiş desteği ile dört defa Afrika Uluslar Kupası'nı kazanırken Dünya Kupası'nda da ileri turlara erişen az sayıda Afrika ülkesinden biri olmuştu.

Türkiye


Bonus

Futbol dendiği zaman ülkemizdeki taraftar gruplarının yeri ayrı. Üç büyük kulüplerin geniş taraftar kitleleri başta   olmak üzere İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana ve pek çok Anadolu kentinde takımlarını her şartta destekleyen on binlerce taraftar var. Özellikle Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın kendi arasında oynadığı maçlar başta olmak üzere Anadolu derbilerinin pek çoğunda da taraftarların desteği kuvvetlenir.

Türk taraftarlar kulüplerine desteklerini farklı biçimlerde ifade eder. Dört büyük kulübün taraftarları ise taraftar kredi kartları ile hem fırsatlarından yararlanır hem de kulüplerini destekler. Garanti Bonus ayrıcalıkları taşıyan ve üç büyükler için sunulan BJK Bonus, Fenerbahçe Bonus ve GS Bonus kartlarının yanı sıra Trabzonspor Bonus sahipleri, alışverişlerinde ayrıcalıklı kampanyaların tadını çıkarırken kulüplerinin sunduğu ayrıcalıklarla birlikte aidiyet duygularını güçlendiriyorlar. Siz de hemen Bonuslu olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

HEMEN BAŞVURİNDİR
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş