Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar

Çeyiz alışverişine başlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek, işleri kolaylaştırabilir. Çeyiz listenizi oluştururken odaklanmanız gereken önemli detaylara göz atın ve çeyiz alışverişi yolculuğunuzu keyifli hale getirin!

Ortalama okuma süresi: 8 - 9 dakika

Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar

Çeyiz birçok evli çiftin kültürel geleneklerin başında gelir. Çeyiz ne demek sorusu da yeni evlenenlerin kullandığı eşyalar şeklinde açıklanabilir. Evlenecek çiftler, çeyiz satın almal seçeneklerini değerlendirerek ortak bütçe ile ihtiyaçlarını birlikte karşılar. Peki, çeyiz listesi nasıl hazırlanır ve alışverişte nelere dikkat edilmeli? Çeyiz süreci hakkındaki detayları içerikte bulabilirsiniz.

Çeyiz için Liste Oluşturma

Çeyiz alışverişi sürecine başlamadan önce kendinize liste oluşturarak notlar alabilirsiniz. Bu sayede sürece dair tüm detayları düzenli şekilde takip edebilir ve alışverişinizi eksiksiz bir şekilde yapabilirsiniz. Liste hazırlama aşamasında farklı markaları ve ürünleri karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınıza göre listeye yeni ürünler ekleyebilir, listeyi güncelleyebilirsiniz. Eğer halihazırda kullanmayı sevdiğiniz eşyalarınız varsa bunları listeye not alarak bütçe tasarrufu yapabilirsiniz.

İkinci aşamada çeyiz olması gerekenler için alışveriş listesi oluşturabilirsiniz. Bu listeye; yatak odası, oturma odası, mutfak, banyo ve salon için gerekli olan eşyaları yazabilirsiniz. Liste hazırlama aşamasında evinizin için gerekli ürünleri ilk sıraya koyabilir, diğerlerini ise son sıralara yazarak daha sonra satın alabilirsiniz. Dilerseniz bu aşamada hazır gelin çeyiz listesi seçeneklerine başvurarak işinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Alışverişe büyük eşyalardan başlayarak bütçe planlamasını daha kolay yapabilir ve alışverişin en zorlu aşamasını ilk önce atlatarak daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Eşya belirlerken son teknolojiye sahip ürünler seçmeye özen göstererek ürünleri uzun süre kullanabilirsiniz. Markaların çeyiz kampanyası ve fırsatlarını takip ederek alışverişinizi bu dönemlerde gerçekleştirebilirsiniz.

 
Bonus

Çeyiz Paketi Mobilya Ürünleri

Çeyiz sürecine büyük boyutlu eşyaları seçerek başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle salon, oturma odası gibi alanlarda kullanacağınız mobilya ürünlerini kararlaştırabilirsiniz. Salonda; koltuk takımları, sehpalar, yemek masası, perde, TV ünitesi gibi ürünleri listeleyebilirsiniz. Bu aşamada yatak odası çeyiz listesi kapsamında olan yatak, şifonyer, komodin, dolap ve ayna gibi ürünleri de inceleyebilirsiniz. Salon, oturma odası ve yatak alışverişinde yaşam alanının tarzına göre seçimler yapabilirsiniz. Modern, minimal, klasik, avangart veya bohem stillerden birini belirleyerek mobilya seçiminde bu doğrultuda hareket edebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz modellerin alan boyutlarına uygun olup olmadığına dikkat ederek evinizde dengeli bir görünüm yakalayabilirsiniz. Set ve paket halinde sunulan ürünler arayarak alışveriş sürecini rahatlatabilirsiniz.

Mutfak Çeyiz Listesi

Detaylı çeyiz listesi gerektiren alanlardan biri, mutfaklardır. Mutfakta tencere setlerinden yemek takımlarına, sofra servis parçalarından mutfak gereçlerine kadar pek çok ürüne ihtiyaç duyulur. Mutfak için çeyiz listesi hazırlarken şu başlıklara göre hareket edebilirsiniz:

  • Tencere seti: Mutfak için vazgeçilmez olan tencere setlerini 7, 11 veya 12'li setler halinde satın alabilirsiniz. Tencere setlerini incelerken mutfağınızın büyüklüğünü ve yemek ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurabilirsiniz.
  • Yemek takımı: Yemek takımı seçerken kaç kişilik setler tercih edeceğinizi düşünebilir, aynı zamanda ürünlerin malzeme seçimlerini belirleyebilirsiniz. 4, 6 veya 12'li setler halinde sunulan takımlar arasından seçim yapabilirsiniz. Desenli veya desensiz modelleri, evinizin dekorasyonuna uygun olarak satın alabilirsiniz.
  • İçecek hazırlama ürünleri: Çay, kahve içmek için kullanacağınız çaydanlık, cezve, kettle gibi ürünleri belirleyerek ihtiyaçlarınıza göre hareket edebilirsiniz. Dilerseniz narenciye sıkacağı, espresso makinesi veya French press gibi ürünleri listeye dahil edebilirsiniz.
  • Servis ürünleri: Fincan, çay bardağı, kupa ve benzeri ürün ihtiyaçlarınızı bularak zevkinize göre dilediğiniz servis ürünlerini satın alabilirsiniz. Bunun yanında tuz ve baharatlık gibi ürünleri de bu kategoriye ekleyebilirsiniz.
  • Çatal, bıçak, kaşık ürünleri: Yemek yerken kullanacağınız çatal, bıçak, kaşık setlerini, tercih edilen yemek takımına göre satın alabilirsiniz. Yemek takım seti sayısına göre üretilen setlere yönelebilirsiniz.
  • Hazırlık gereçleri: Mutfakta yemek hazırlama aşamasında sık kullanılan süzgeç, tartı, kaşık, rende, kesme tahtası gibi temel hazırlık ürünlerini bu kategoride sıralayabilirsiniz.
 
Bonus

Beyaz Eşya Çeyiz Paketi

Çeyiz seti içinde önemli yer tutan kategorilerden biri de beyaz eşyalardır. Beyaz eşya listesinde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, ocak ve davlumbaz gibi ürünler bulunur. Beyaz eşya satın alırken öncelikle ürünlerin enerji verimlilik sınıflarını inceleyebilirsiniz. A sınıfı modeller, enerji verimliliği en yüksek ürünler statüsündedir. A sınıfı ürünler tercih ederek uzun vadede enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Alışveriş aşamasında farklı markaların ürünlerini kıyaslayabilir ve ihtiyaçlarınıza uygun ürünü bulabilirsiniz. Ürünlerin garanti sürelerini dikkatle inceleyerek uzun süre kullanabileceğiniz modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca beyaz eşya alırken ürünlerin evinize uygun boyutlarda olması oldukça önemlidir. Dilerseniz standart modellere de yönelebilirsiniz.

Tüm bu süreçte elektronik çeyiz seti kapsamına giren TV, elektrikli süpürge, ütü, küçük ev aletleri, saç kurutma makinesi gibi ürünleri de belirleyerek elektronik alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Elektronik çeyiz paketi satın alırken Garanti BBVA Bonus tarafından düzenlenen beyaz eşya bonus kampanyaları seçeneklerini inceleyebilir, alışverişinizde bonus kazanabilirsiniz.

Çeyiz Ev Tekstil Ürünleri

Alışverişinizin son aşamasında, mutfak ve banyoda kullanacağınız ev tekstil ürünlerini tespit edebilirsiniz. Uyku setleri, nevresimler, pike takımları, banyo setler, havlular, halı ve perdeleri bu kategoride değerlendirerek yaşam alanınızın tarzıyla uyumlu seçenekleri inceleyebilirsiniz. Satın alma aşamasında ürünlerin malzeme kalitesini inceleyebilir, renk ve desen konusunda zevkinize hitap eden modeller belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz tekstil ürünlerinin boyutlarını değerlendirerek seçtiğiniz alana uygun olmasına özen gösterebilirsiniz.

 
Bonus

Çeyiz Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeyiz hazırlığı, zorlu ve yorucu süreçlerin başında gelir. Bu dönemi, hem kendiniz hem partneriniz hem aileniz için kolaylaştırmak adına aşağıdaki yöntemleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Önce Temel İhtiyaçlar

Alışveriş sürecinde dikkat etmeniz gereken başlıca konulardan biri, aşırıya kaçmamak olmalıdır. Abartısız çeyiz listesi hazırlamak, sizi sonradan oluşabilecek maddi yüklere karşı korur. Eğer bütçeniz kısıtlıysa temel ihtiyaçlarınızı önceliklendirmeli, sonrasında diğer eşyaları almaya yönelmelisiniz. Bunun yanında fazla eşya seçmemek yaşam alanının daha ferah görünmesine de katkıda bulunur. Böylece dekorasyon için de bütçenizi rahatça planlayabilirsiniz.

Evinizin Büyüklüğünü Dikkate Alın

Alışveriş öncesinde yaşayacağınız evi belirlemek oldukça önemlidir. Evin büyüklüğüne göre eşya seçiminde bilinçli hareket edebilir, fazla büyük veya küçük eşya seçiminin önüne geçebilirsiniz. Eşya seçmeden önce evin ölçülerini alıp alışverişte buna göre ürünler belirleyebilirsiniz. Yine oda sayısı ve ekstra alanlara göre alışveriş listenizi düzenleyerek ekstra masraf yapmayı engelleyebilirsiniz. Ayrıca evin büyüklüğüne göre farklı depolama çözümleri bularak ortamın her daim düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kaliteli Ürünler Seçin

Alışveriş yaparken bütçeniz dahilinde kaliteli ürünler seçmeniz önem taşır. Uygun fiyatlı ama kalitesiz olan ürünler, bir süre sonra bozularak tekrar alışveriş yapmanızı gerektirebilir. Bunun yerine güvenilir markaların yeni modellerini tercih ederek aldığınız eşyaları uzun süre kullanabilirsiniz. Dayanıklı ürünler, şıklık ve kalite anlamında evinize prestij katar. Her gün kullanacağınız ürünlerin, işlevsel ve pratik olmasına dikkat ederek günlük hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

 
Bonus

Çeyiz hazırlığı yaparken aile üyelerinizden ve sevdiğiniz arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda sevdiğiniz insanların tecrübelerinden faydalanarak alışveriş sürecini keyifli hale getirebilirsiniz. Çeyiz alışverişinde ihtiyaçlarınızı karşılamak için Garanti BBVA Bonus Kredi Kartı kullanabilirsiniz. Hemen kredi kartı başvurusu yaparak kampanyaları takip edebilir, ihtiyaçlarınıza kolayca ulaşabilirsiniz.

HEMEN BAŞVURİNDİR
HEMEN BAŞVURİNDİR
ASMR Nedir? ASMR Neden Popüler?
  
Bayram Alışverişinde En Çok Satın Alınan Ürünler
  
Üniversitede Bölüm Değiştirme Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı?
  
Yurt dışı Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanım Rehberi: Yurt dışında Kredi Kartınıza Dair Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaz Güzellik Sırları: Cilt Bakımı ve Güneşten Korunma İpuçları
  
Vizesiz Ülkelerde Ekonomik Gezmenin İpuçları
  
Kredi Kartı Nakit Avans Nedir? Hangi Kredi Kartı Nakit Çekim Fırsatı Sunar?
  
Podcast Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Podcast Önerileri
  
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu: Fonksiyonellik ve Şıklık
  
Sosyal Medyada Güvenli Seyahat: Gençler için İnternet Tehlikeleri ve Önlemler
  
Dünya Mutfaklarından En İyi 10 Geleneksel Yemek
  
Kredi Kartı Limit Arttırma İpuçları
  
Balkon Dekorasyonu Fikirleri
  
Öğrenciler İçin: Tez Yazım Kural ve Önergeleri
  
Son Dakika Bayram Tatili Rehberi: İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler ve Öneriler
  
Genç Girişimcilerin Rehberi: İş Dünyasına Adım Atma Stratejileri
  
Sahurda Neler Yenmeli? Ramazan Ayında Doğru Beslenme Yolları
  
2024 Moda Trendleri: Yılın En Çarpıcı Stil İpuçları
  
Tüketim Alışkanlıklarınıza Göre Hangi Kredi Kartı Seçeneğini Tercih Etmeniz Gerekiyor?
  
Gezi Planlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri
  
Kredi Kartlarındaki Güvenlik Kalkanı: CVV Kodu Nedir?
  
Sizi Derinden Etkileyecek Belgesel Önerileri
  
Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı
  
Montessori Eğitimi: Çocuk Gelişimine Yolculuk
  
Sevgililer Günü Hediye Fikirleri: Özel ve Anlamlı Hediyelerle Aşkınızı Kutlayın
  
BonusFlaş ile Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları
  
Su Tasarrufu ve Ekonomi: Bireylerin ve İşletmelerin Cebine Dost Çözümler
  
Dijital Ödeme Sistemleri ve Kazandıran Kampanyalar
  
Bonus ile Kış Tatiline Hazırlık : Valizinizde Neler Olmalı?
  
Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları
  
Gençler için Yurt Dışında Eğitim ve Çalışma Rehberi
  
Türkiye'deki Dijital Platformlar ve Sundukları Hizmetler
  
Yaz Tatili - Popüler Yurt içi Destinasyonları
  
Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  
Araç Sahipleri için Yakıt Tasarrufu ve Farklı Yakıt Türleri Nelerdir?
  
Yurtdışı Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler
  
Yaz Tatili Bütçesi Birikim Planı
  
Sosyal Medya ve E-ticaretin Kozmetik Sektörü ile Etkileşimi
  
Gençler İçin Kariyer Planlaması
  
Bavul Hazırlama Rehberi
  
2023 En Popüler Mobil Oyunlar
  
Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
  
Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi
  
Bonus Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Online Ödemeler
  
En Sevilen 10 Öğrenci Yemeği
  
Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
DAHA FAZLA GÖSTER
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş