ASMR Nedir? ASMR Neden Popüler?

Son yıllarda internette hızla yayılan ve fısıltı, üfleme gibi rahatlatıcı seslerden meydana gelen ASMR içerikleri, insanların rahatlama ihtiyacına bir çözüm olarak gösterilir. YouTube ve Spotify gibi platformlar aracılığıyla gündeme oturan içerikler, stres ve kaygıyı azaltmanın yanında sakinleştirme gibi etkileri ile bilinir. Kişilere rahatlama imkanı sunan uygulamalar, yumuşak tonlar, fısıltıların yanında kağıt hışırtısı gibi sesler de içerebilir. Peki, ASMR ne demek? Kavramla ilgili merak edilen detayları içeriği okuyarak öğrenebilirsiniz.
ASMR Nedir? ASMR Neden Popüler?

Son yıllarda internette hızla yayılan ve fısıltı, üfleme gibi rahatlatıcı seslerden meydana gelen ASMR içerikleri, insanların rahatlama ihtiyacına bir çözüm olarak gösterilir. YouTube ve Spotify gibi platformlar aracılığıyla gündeme oturan içerikler, stres ve kaygıyı azaltmanın yanında sakinleştirme gibi etkileri ile bilinir. Kişilere rahatlama imkanı sunan uygulamalar, yumuşak tonlar, fısıltıların yanında kağıt hışırtısı gibi sesler de içerebilir. Peki, ASMR ne demek? Kavramla ilgili merak edilen detayları içeriği okuyarak öğrenebilirsiniz.

ASMR Ne Demek?

ASMR, kafa derisinden başlayarak vücudun alt bölgelerine kadar devam eden karıncalanma ve rahatlama hissine verilen isimdir. ASMR açılımı nedir sorusu Autonomous Sensory Meridian Response, yani Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi şeklinde cevaplanır. Kavram, işitsel ve görsel uyaranlara yanıt olarak bedende karıncalanma, tüylerin diken diken olması durumunu ifade eder. Kavram, kısaca beyin masajı olarak da açıklanabilir. Bu hisler kişiden kişiye göre farklı şekilde gelişse de çoğu kişi, bu tepkilerin baş bölgesinden başlayıp, boynun arkasına doğru uzanarak vücudun diğer uzuvlarına kadar ilerlediğini söyler. Beyin rahatlaması hissini deneyimleyenler, bedenlerinde hoş bir rahatlama, sakinlik ve esenlik hissettiğini belirtir.

2010 yılında Jennifer Allen tarafından keşfedilen kavram, kısa sürede internet kullanıcıları arasında yaygınlaşmıştır. Allen’in, Facebook’ta bir grup kurmasıyla bir araya gelen kullanıcılar, deneyimledikleri zevkli duyguları birbirleri ile paylaşma fırsatı bulmuştur. Bu paylaşımlar kısa sürede internette ASMR videoları şeklinde yayılmaya başlamıştır. Kavramın kökeni tam olarak bilinmese de bazı araştırmacılar, bu durumun çocukluk döneminde yaşanan birtakım deneyimlerle bağlantılı olabileceğini söyler. Örneğin bir öğretmenin fısıtlılı konuşması veya ebeveynlerin şefkatli dokunuşları, çocukluk çağındaki tetikleyiciler olarak görülebilir. Duygusal deneyimlere ve bedensel farkındalığa olan ilgiyi artıran uygulama, insanların stresi azaltma ihtiyacına cevap verir. Son yıllarda popüleriği giderek artan uygulamayı YouTube, Spotify gibi platformlarda video ya da ses kayıtları şeklinde bulabilirsiniz.

ASMR Tetikleyicileri Nelerdir?

ASMR herkes tarafından yaşanabilen bir his durumu değildir. Ancak bunu deneyimleyenler için görsel, dokunsal ve işitsel bazda çeşitli tetikleyiciler bulunur. Bunun yanında kişilerin hisleri, uyaranların yoğunluğuna ve çeşidine göre de farklılık gösterebilir. Uygulamanın başlıca tetikleyicileri şunlardır:

 • Yavaşça konuşma ve yavaş hareket etme
 • Fısıltılı konuşmalar yapma
 • Dokunma veya yazma
 • Masaj yapma
 • Saçları tarama veya saç kesme
 • Mırıldanma veya çiğneme
 • Işık desenleri
 • Bir sayfayı yavaşça çevirme veya kağıdı katlama
 • Çizme, çatırtı veya ezme sesleri
 • Yüze makyaj yapma
 
Bonus

ASMR Türleri Nelerdir?

Sosyal medyada bir trend olan beyinsel rahatlamanın farklı türleri bulunur. Bunlar işitsel, görsel ve dokunsal olarak üç kategoriye ayrılır:

 • İşitsel: İşitsel uygulamalar, yumuşak ve rahatlatıcı seslerle karakterize edilir. Arka planda bulunan hafif mırıltılar, dinlendirici müzik ezgileri, fısıltılı konuşmalar ve su sesleri işitsel uyaranlara örnek olarak gösterilebilir. Tüm bunlar kişiler için konsantrasyon ve odaklanma artışı yaratan bir ortam oluşturabilir. İşitsel uyaranları ev ve ofis ortamına dahil etmek, kan basıncının düşmesinden kalp atış hızının azalmasına kadar pek çok yararlı etkiyi beraberinde getirebilir.
 • Görsel: İşitsel uygulamaların ardından en popüler türlerden biri de görsel olanlardır. Yumuşak hareketlerden oluşan videolar, rahatlatıcı görüntüler izleyenlerde sakinlik ve esenlik hissi uyandırır. Görsel uygulamalardan faydalanmak için ev ve ofis ortamında düzenli alanlar oluşturmak, yumuşak renkler kullanmak, huzur uyandıran görsel unsurlara yer vermek işe yarayabilir. Ruh hali ve üretkenlik üzerinde olumlu etkiye sahip olan görsel tetikleyiciler sayesinde daha dingin ortamlar yaratmak mümkün olur.
 • Dokunsal: Dokunsal tetikleyiciler, duyusal tepkileri tetikleyen fiziksel unsurları içerir. Sandalyelerdeki rahat minderler, konforlu yüzeyler, dokunsal deneyimleri açığa çıkarabilir. Dokunsal açıdan sakinleştirici uyaranları kullanmak, fiziksel stresi azaltmada, ev-iş yeri konforunu artırmada rol oynayabilir. Bu sayede daha rahat ve davetkar alanlar oluşturulabilir.

ASMR Neden Rahatlatır?

Beyin masajı uygulamasının kişileri neden ve nasıl rahatlattığına dair kesin cevaplar olmasa da bazı araştırmacılar, uygulamanın beynin belirli bölgelerini etkilediğini belirtir. Bunun yanında araştırmacılar, uygulamalarla birlikte beyinde dopamin, oksitosin, serotonin gibi hormonların salgılanmasının tetiklendiğini ifade eder. Uygulamanın rahatlatıcı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Rahatlatan tetikleyicilere maruz kalan kişilerde, sakinleşme ve dinginleşme ile ilgili beyin dalgalarında değişim meydana gelir. Bu da kişide rahatlatıcı hisler uyandırabilir.
 • Tetikleyiciler, kişilerin beyninde serotonin, dopamin ve oksitosin gibi hormonların salgılanmasını artırabilir. Böylece kişiler, rahatlama ve keyif duygusu hissedebilir.
 • Beyin masajı tetikleyicileri ile birlikte kişiler stres ve kaygı gibi olumsuz duygulardan uzaklaşarak zihni sakinleştirmeye yardımcı olan olumlu duyulara yönelir. Bu da dikkat yönlendirmesi ile daha rahat hissetmeye katkıda bulunabilir.
 • Bazı kişiler için tetikleyiciler, çocukluk çağındaki şefkatli ve sevgi dolu deneyimlerle ilişkilendirilir. Bu durum da koşullu tepkilenme durumunu meydana getirebilir.
 • Uygulama bazlı tetikleyiciler, bazı kişilerde çeşitli duygusal tepkilere neden olabilir. Bu durum sakinleşme ve rahatlama hissine zemin hazırlayabilir
 • Uygulamanın rahatlatıcı etkileri kişiden kişiye göre değişir. Bazı kişiler, tetikleyicilere karşı daha hassas olup uygulama sırasında yoğun rahatlama hissi yaşayabilir.

ASMR Faydaları Nelerdir?

Beyin masajı uygulaması, pek çok faydası olduğu düşünülen fenomen terimlerden biridir. Uygulama ile birlikte stresi azaltmak, uyku kalitesini artırmak ve kaygı durumu ile mücadele etmek mümkün olabilir. Uygulamanın öne çıkan faydaları şunlardır:

 • Rahatlama ve stresi azaltma: Uygulama, kişilerde rahatlama ve stresi azaltmaya katkı sağlayabilir. Beyin dalgalarını pozitif olarak etkileyen birtakım tetikleyiciler sayesinde bazı kişilerin vücudunda keyif veren hormon salınımı artabilir. Bu da bedensel ve ruhsal rahatlamanın yanı sıra stres seviyesini düşürebilir.
 • Uyku kalitesini artırma: Beyin masajı tetikleyicileri, uykuya dalma sürecini kolaylaştırarak uyku kalitesini artırmada rol oynayabilir. Uygulama ile birlikte zihni sakinleştirerek vücudu rahatlatmak ve uykuya geçiş sürecini hızlandırmak mümkün olabilir.
 • Kaygıya mücadele: Video ve ses kayıtları ile yapılan uygulamalar, kaygı ve depresyona neden olan semptomları azaltabilir. Tetikleyiciler, kişilerin dikkatini kaygı ve depresyon unsurlarından uzaklaştırarak zihni sakinleştirmeye odaklayabilir. Böylece kişilerde duygusal rahatlama ve gevşeme sağlanabilir.
 • Odaklanma becerisini artırma: Beyin masajı denemeleri, dikkat dağınıklığı gibi sorunları azaltarak odaklanma ve konsantrasyon becerisini artırabilir. Çeşitli uyaranlarla birlikte zihni dinginleştirmek ve dikkati belirli bir noktaya odaklayarak konsantrasyon becerisi kazanmak mümkün olur.
 • Ağrı algısını azaltma: Rahatlatıcı uygulamalar, bedendeki ağrı algısını azaltabilir. Bu durum, uyaranların beyindeki dikkati ve algıyı değiştirmesi, ağrı sinyallerinin hissedilmesini azaltması ile ilişkilendirilebilir.
 • Yaratıcılığı artırma: Uygulamanın zihni sakinleştirerek yaratıcılığı artırdığı söylenebilir. Uyaranlar sayesinde zihin yeni fikirlere daha açık hale gelebilir. Bu ise kişilerin yaratıcı düşünmesini teşvik edebilir.
 • Sosyal bağlantıları güçlendirme: Uygulama, benzer deneyimler yaşayan kişiler arasında sosyal bağlantıları güçlendirebilir. Uygulama ile ilgili kurulan online topluluklar, kişilerin birbirleriyle bağlantı kurmasına ve deneyimleri üzerine konuşmasına aracılık edebilir.
 
Bonus

ASMR Nasıl Yapılır?

Beyin orgazmı olarak da tarif edilen keyif verici uygulamaları günlük hayatta deneyimleyerek zihninizi ve bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Ev ve ofis ortamında kullanabileceğiniz birtakım eşyalarla uygulama tetikleyicilerini oluşturabilirsiniz. Günlük hayatta deneyimleyebileceğiniz uygulamalar aşağıdaki gibidir:

 • Sabahları günün ilk kahvesini hazırlarken kahve makinesini çalıştırmanız, işitsel uyaranların oluşmasını sağlayabilir. Kahve makinesinin yavaş ve rahatlatıcı şekilde kahveyi süzmesi, keyif verici bir deneyim yaşamanıza vesile olabilir. Taze kahve kokusuna eşlik etmesi için camı açabilir, temiz hava ile rahatlatıcı bir gün başlangıcı yaşayabilirsiniz.
 • Klavye tuşlarının yumuşak sesi size rahatlama etkisi sunabilir. Bunu evde veya ofis ortamında çalışırken uygulayabilirsiniz. Klavye seslerini günlük rutininize eşlik eden keyif verici bir melodi olarak düşünebilirsiniz.
 • Kağıtların hışırtı ve katlanma sesi, ofiste yaşayabileceğiniz sakinleştirici deneyimlerden olabilir. Gün içinde ofisteki dokümanları düzenleyerek kağıt hışırtısı sesinin rahatlatan etkisini hissedebilirsiniz.
 • Yağmur yağdığı günlerde yağmurun sesini dinlemek, yağmur damlalarının camdan süzülüşünü izlemek, rahatlatıcı bir deneyim yaşamanıza olanak tanıyabilir. Su sesinin sizi rahatlattığını düşünüyorsanız küçük süs havuzu gibi objeleri ev ya da ofis yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Garanti BBVA Bonus kartlarının e-ticaret kampanyaları ve fırsatlarını inceleyerek alışverişinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Günlük hayattaki seslere ek olarak YouTube ve Spotify üzerinde yer alan ASMR yemek ve ses videolarını izleyebilir, farklı uyaranların üzerinizdeki etkisini gözlemleyebilirsiniz. Videolarda fısıltı, yumuşak konuşma, yemek sesleri, paket açma, tıklama ve saç kesimi seslerini deneyimleyebilirsiniz. Konuşmanın olmadığı video ve ses kayıtlarını sık sık takip ederek beğenebileceğiniz türde uyaranları keşfedebilirsiniz. Bunun yanında konuyla ilgili podcastler dinleyebilir, kitaplar okuyabilir ve internetteki grupları araştırarak derinlemesine bilgi edinebilirsiniz.

ASMR Videosu Nasıl Çekilir?

Sosyal medya platformlarında içerik üreten pek çok kişi, son zamanlarda ASMR videoları ne demek sorusunu araştırır. Bu videolar, uygulama tetikleyicilerini içeren ses ve görsellerin eşlik ettiği içeriklerdir. Video temaları arasında fısıltılı konuşma, yemek yeme, doğa sesleri ve çeşitli tıkırtı sesleri olabilir. Siz de bu tür içerikler çekmek istiyorsanız ASMR mikrofonu, pop filtresi ve tripod gibi eşyalar satın almalısınız. Bu sayede sosyal medyada izleyicilerin ilgisini çeken videolar oluşturabilirsiniz. Video çekimi için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Konsept oluşturma: Çekim öncesi videonuzda hangi tetikleyicileri kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Fısıltı, tıklama, kaşıma veya yemek yeme gibi sesler arasından bir konsept belirleyebilirsiniz.
 • Mikrofon seçme: Çekim için seçeceğiniz mikrofonun kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Mikrofonun sesinizi net şekilde algılaması önemlidir. İyi bir mikrofon için bütçeniz yeterli değilse mobil mikrofonlar da kullanabilirsiniz.
 • Mikrofon standı alma: Mikrofonu belirli bir yere sabitlemek için kullanılan standlar alarak daha kolay bir çekim süreci gerçekleştirebilirsiniz.
 • Pop filtresi kullanma: Ses kayıtlarındaki patlama seslerini önlemek ve izleyicilere rahatlatıcı bir deneyim sunmak için çekimlerde pop filtresi kullanabilirsiniz. Mikrofonun önüne yerleştireceğiniz bu cihaz ile seslerin yumuşamasını ve pürüzsüz hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kamera alma: Çektiğiniz videolarda kaliteli görsel unsurlar elde etmek için iyi bir kamera kullanmalısınız. Online alışveriş platformlarından kamera çeşitlerini araştırarak bütçenize hitap eden modelleri satın alabilirsiniz.
 • Tripod kullanma: Videodaki titreme sorununu ortadan kaldıran tripodlar, görsel çekiciliği yüksek videolar oluşturmanıza yardım eder. Kameranızı tripod üzerine yerleştirerek harika videolar çekmeye başlayabilirsiniz.
 • Halka ışık kullanma: Işıklandırma, videolar için olmazsa olmaz unsurların başındadır. İyi ışıklandırılmış videolar, görsel açıdan tatmin edici olup daha fazla beğeni toplar. Halka ışıklar, sosyal medya platformlarındaki çekimler için kullanabileceğiniz ışıklandırma alternatifleri arasındadır.
 • Video ve ses düzenleme yazılımı indirme: Kaliteli bir mikrofon, ışık ve kameraya ek olarak video içeriklerinizde video ve ses düzenleme yazılımları kullanmalısınız. Bu yazılımlar; video ve ses içeriklerinde istenmeyen kısımları çıkarmanıza, görüntüleri birleştirmenize, renk ve ışık gibi unsurları düzenlemenize olanak tanır. İyi bir yazılım kullanarak içeriklerinizi kusursuz hale getirebilirsiniz.

Siz de ASMR konusuna meraklıysanız bu alandaki içerikleri takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı uyaranlardan oluşan ses ve video içerikleri çekerek sosyal medya platformlarında yayımlayabilirsiniz. Video çekmek için ihtiyacınız olan kamera, mikrofon gibi cihazları Garanti BBVA Bonus kredi kartları ile satın alabilirsiniz. Kredi kartı başvurusu işlemlerini tamamlayarak alışverişe hemen başlayabilirsiniz.

HEMEN BAŞVURİNDİR
HEMEN BAŞVURİNDİR
Bayram Alışverişinde En Çok Satın Alınan Ürünler
  
Üniversitede Bölüm Değiştirme Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı?
  
Yurt dışı Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanım Rehberi: Yurt dışında Kredi Kartınıza Dair Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaz Güzellik Sırları: Cilt Bakımı ve Güneşten Korunma İpuçları
  
Vizesiz Ülkelerde Ekonomik Gezmenin İpuçları
  
Kredi Kartı Nakit Avans Nedir? Hangi Kredi Kartı Nakit Çekim Fırsatı Sunar?
  
Podcast Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Podcast Önerileri
  
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu: Fonksiyonellik ve Şıklık
  
Sosyal Medyada Güvenli Seyahat: Gençler için İnternet Tehlikeleri ve Önlemler
  
Dünya Mutfaklarından En İyi 10 Geleneksel Yemek
  
Kredi Kartı Limit Arttırma İpuçları
  
Balkon Dekorasyonu Fikirleri
  
Öğrenciler İçin: Tez Yazım Kural ve Önergeleri
  
Son Dakika Bayram Tatili Rehberi: İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler ve Öneriler
  
Genç Girişimcilerin Rehberi: İş Dünyasına Adım Atma Stratejileri
  
Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar
  
Sahurda Neler Yenmeli? Ramazan Ayında Doğru Beslenme Yolları
  
2024 Moda Trendleri: Yılın En Çarpıcı Stil İpuçları
  
Tüketim Alışkanlıklarınıza Göre Hangi Kredi Kartı Seçeneğini Tercih Etmeniz Gerekiyor?
  
Gezi Planlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri
  
Kredi Kartlarındaki Güvenlik Kalkanı: CVV Kodu Nedir?
  
Sizi Derinden Etkileyecek Belgesel Önerileri
  
Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı
  
Montessori Eğitimi: Çocuk Gelişimine Yolculuk
  
Sevgililer Günü Hediye Fikirleri: Özel ve Anlamlı Hediyelerle Aşkınızı Kutlayın
  
BonusFlaş ile Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları
  
Su Tasarrufu ve Ekonomi: Bireylerin ve İşletmelerin Cebine Dost Çözümler
  
Dijital Ödeme Sistemleri ve Kazandıran Kampanyalar
  
Bonus ile Kış Tatiline Hazırlık : Valizinizde Neler Olmalı?
  
Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları
  
Gençler için Yurt Dışında Eğitim ve Çalışma Rehberi
  
Türkiye'deki Dijital Platformlar ve Sundukları Hizmetler
  
Yaz Tatili - Popüler Yurt içi Destinasyonları
  
Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  
Araç Sahipleri için Yakıt Tasarrufu ve Farklı Yakıt Türleri Nelerdir?
  
Yurtdışı Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler
  
Yaz Tatili Bütçesi Birikim Planı
  
Sosyal Medya ve E-ticaretin Kozmetik Sektörü ile Etkileşimi
  
Gençler İçin Kariyer Planlaması
  
Bavul Hazırlama Rehberi
  
2023 En Popüler Mobil Oyunlar
  
Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
  
Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi
  
Bonus Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Online Ödemeler
  
En Sevilen 10 Öğrenci Yemeği
  
Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
DAHA FAZLA GÖSTER
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş