Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortalama okuma süresi: 5-6 dakika

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde fiziksel ve online alışveriş yapabileceğimiz seçenekler giderek artıyor. Pandemiden bu yana özellikle online alışveriş seçenekleri hızlıca büyüyor. Evimizin, kendimizin ve sevdiklerimizin ihtiyaçlarını düşünürken kimi zaman birçok seçeneğin, kimi zaman ise ürün fiyatlarının arasında kendimizi durup düşünürken buluyoruz. Peki gönül rahatlığıyla daha hızlı karar vermek, güvenli ve indirimli alışverişin tadını çıkarırken akıllı tercihlerde bulunmak için neler yapabiliriz? Gelin alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalarına ve Bonus ayrıcalıklarına birlikte bakalım!

 

Bonus

Market Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gıda alışverişi, her evin temel ihtiyaçları arasında yer alıyor. Market seçenekleriyse uçsuz bucaksız denecek kadar fazla. Peki kaliteli ürünleri seçmenin, güvenli ve hesaplı alışveriş yapmanın yolları nelerdir?

 

Bonus

Evinizdeki Eksikleri Listeleyin ve Alışverişe Tok Karnına Çıkın

Market alışverişi temel gıdadan, giyim, ev tekstili hatta elektroniğe doğru uzanan çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Her ürünü tek bir markette elimizin altında bulmak güzel fakat bu durum kimi zaman çeldirici oluyor ve aslında ihtiyacımız olmayan ürünlere yönelmemize yol açabiliyor. Almak istediğimiz ürünler dışında markette gördüğümüz kampanyaya dahil ürünler ise mevcut sepet tutarının daha düşük olmasını sağlıyor, bu gayet cazip bir avantaj. Ama siz yine de alışverişe çıkmadan önce eksiklerinizi liste haline getirmeyi, ev sakinlerine ihtiyaçlarını sormayı ve alışveriş yaparken bu listeye olabildiğince bağlı kalmayı es geçmeyin.

Alışverişe belli aralıklarla çıkıp, market ve kredi kartı kampanyalarını takip ederek alışverişlerinizi bu kampanyalı günlere denk getirebilir, daha uygun fiyatlarla ihtiyaçlarınızı satın alabilirsiniz. Ayrıca alışverişe tok karnına çıkmak da yalnızca ihtiyaçlarınıza odaklanmak için iyi bir seçenek, çünkü aç karnına çıktığınız alışverişlerde daha fazla ürün satın alabilir, özellikle abur cubur ürünlerine eğilerek asıl ihtiyaçlarınızı göz ardı edebilirsiniz. Son olarak ürünlerin birim fiyatlarını kontrol ederek, kilo veya litresi daha uygun olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

 

Bonus

Güvenilir Zincir Marketlerden Alışveriş Yapın

Zincir marketler ürün çeşitliliği ve kampanyalarıyla kendimizin ve sevdiklerimizin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamamızı sağlıyor. Bunun yanı sıra zincir marketlerden aldığınız ürünlerde herhangi bir olumsuz durum yaşadığınızda ürünün fişi ve ürünle birlikte markete başvurup sorunu hızlıca çözebiliyorsunuz. En büyük avantajı ise sona sakladık; Zincir marketler bankalarla iş birliği yapıyor, kendi kampanyalarına ek kredi kartı kampanyalarıyla harcarken kazanmanızı sağlıyor! Bu yüzden siz de zincir marketleri tercih edip, aylık kampanyası bol olan bir kredi kartı ürünü seçerek daha uyguna alışveriş yapabilir, harcadıkça kazanabilirsiniz.

 

Bonus

Dijital Dönüşüme Ayak Uyduran Esnafları Tercih Edin

Mahallemizdeki esnaflardan taze ve yerel ürünleri tercih ederek küçük esnafa ve ekonomiye destek olabilirsiniz. Ayrıca dijital dönüşüme ayak uyduran esnafları tercih ederek bu ürünleri evden çıkmadan kapınıza sipariş edebilir, esnafın e-ticaret siteleri ya da bankalarla yaptığı kampanyalardan yararlanarak daha hesaplı alışverişler yapabilirsiniz.

 

Kampanyaları Takip Edin, Bildirimleri Aktif Hale Getirin

Market alışverişini hesaplı bir şekilde yapmanın en büyük püf noktalarından biri, market indirim günlerini ve kredi kartı kampanyalarını takip etmekten geçiyor. Bunun için yalnızca ürünlerinde indirim yapan marketleri değil; size harcadıkça kazandıran, aylık kampanyalarıyla online ve fiziksel market alışverişlerinizde ekstra kazanmanızı sağlayan, hayatınızı kolaylaştıran ödeme çözümleri sunan Bonus kredi kartını tercih edebilirsiniz.

Telefonunuza alışveriş yapmayı tercih ettiğiniz marketlerin uygulamalarını indirerek indirim ve kampanya günlerinden bildirim yoluyla haberdar olabilir, indirimli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Bonus market kampanyaları ile market alışverişlerinizde harcadıkça bonus kazanabilir, bonus kazandıkça bedava alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca BonusFlaş’ı telefonunuza indirerek Bonus kampanyalarından bildirimler aracılığıyla haberdar olabilirsiniz.

 

Günümüzde marketten giyime, elektronikten züccaciyeye, kırtasiyeden ev eşyasına kadar neredeyse her ürünü internette bulmak mümkün! Peki, onlinedan alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Bonus

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde özellikle pandemi dönemiyle birlikte online alışveriş giderek yaygınlaştı. Bununla birlikte e-ticaret siteleri ve e-ticaret kullananların sayısında ciddi derecede artış görüldü. Birçok firma fiziksel mağazalarını kapatıp online platforma geçiş yaptı.
E-ticaret sitelerinde gerçekleşen indirim dönemleriyle, internetten alışveriş yapmak daha zahmetsiz ve avantajlı bir alışveriş yöntemi oldu. Fakat alışveriş online olunca güvenilir olmayan siteler de tüketicileri kandırmaya devam ediyor. Bu durumdan korunmanın yollarını sizler için derledik.

Web Sitesinin Güvenilir Olup Olmadığına Dikkat Edin

Güvenilir sitelerden alışveriş yapın. Adres çubuğunda yeşil onay işareti olan web siteleri Ticaret Bakanlığı tarafından güvenilir kabul edilen sitelerdir. Bu sitelerden güvenli alışveriş yapabilir, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız iptal, iade ve değişim işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sitedeki ürünlerin sipariş geçmişini inceleyip kullanıcı yorumlarını okuyarak, sitenin güvenilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Alışveriş yaptığınız siteyi incelerken site URL’sini de incelemenizde fayda var. Eğer site adında bir yazım ya da imla yanlışı varsa o web sitesinden uzak durmalısınız. Benzer şekilde logoda tasarım farklılığı (renk tonu, yazı karakteri değişikliği, boyut ya da şekil farklılığı, yazım ya da imla yanlışı gibi) varsa bu sitelerden alışveriş yapmamalısınız. Bu durumdan kaçınmak için en sık kullandığınız web sitelerinizi favorileyebilir, adres çubuğuna sitenin doğrudan adını yazabilir, bu markaların orijinal mobil app’lerinden alışveriş yapabilirsiniz.

 

Bonus

3D Secure Yöntemiyle Alışveriş Yapın

Web sitesi ya da mobil app’te ürünleri sepete atıp ödeme yap kısmına geçtikten sonra Mesafeli Satış Sözleşmesi’ni okuyun, sanal kart ve 3D Secure yöntemiyle alışveriş yapın. Böylece hem tüketici olarak haklarınızdan haberdar olabilir hem de üç boyutlu güvenlik protokolü ile güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ayrıca ürün size teslim edildikten sonra ürünün eksik, bozuk ya da defolu olduğunu fark ettiğinizde Sözleşmeden Kaynaklı Cayma Hakkı’nızı kullanabilir, ürünün iadesini ya da değişimini talep edebilirsiniz.

Ürünleri Seçerken Uygulayabileceğiniz Püf Noktaları

Gıda, giyim, market, elektronik, züccaciye, pet shop ürünleri ve daha fazlası… İnternetten güvenli alışveriş yapmak için ürün seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için sıraladık.

 

Bonus

Market Alışverişi

Online market alışverişi yaparken meyve, sebzelerin, süt ve süt ürünlerinin taze olmasını ve tüm ürünlerin son kullanma tarihinin geçmemiş olmasını istiyoruz. Bu yüzden güvenilir zincir marketlerden alışveriş yapmaya özen gösterin.

Siparişinize ekstra dikkat edilmesi için sipariş sonuna not düşebilir, yumurta, domates gibi ezilecek ürünlerin ayrı paketlenmesini isteyebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ise ürünün fişi ile birlikte değişim ya da iadesini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bonus

Giyim, Aksesuar, Ayakkabı Alışverişi

Bu sektörde yer alan ürünler denemeden sipariş verildiği için iade ve değişime daha açık ürünler oluyor. İade ya da değişimi azaltmak için kullanıcı yorumlarını okuyabilir, ürün fotoğraflarını inceleyebilir, satıcıya aklınızdaki soruları sorabilir, ürünün içeriği ve bedeni hakkında iyice bilgi edindikten sonra ürünü satın alabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde; fotoğrafınızı yükleyerek giyim, ayakkabı ve aksesuar ürünlerinin sizde nasıl duracağını daha rahat anlayabileceğiniz uygulamaların geliştirilmesi bekleniyor. Bazı markalar ise beğendiğiniz görünümlerin fotoğraflarını mobil app’lerine yüklediğinizde benzer ürünleri size gösteren geliştirmeler yapmış durumda. Online alışveriş her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Siz de bu yenilikleri takip ederek en doğru ürünleri seçebilirsiniz.

 

Bonus

Elektronik ve Mobilya Alışverişi

Elektronik ürün alışverişlerinde en önemli nokta ürünün çalışıp çalışmaması ve herhangi bir hasar alıp almaması oluyor. Bu yüzden kargo size gelir gelmez paketi bekletmeden açmanızda fayda var. Eğer ürün çalışmıyorsa, parçaları eksik geldiyse ya da kargo sırasında zarar gördüyse değişim ve iade süresi bitmeden ürünü satıcıya geri gönderebilirsiniz. Ürünün paketini açma ve ürünü çalıştırma aşamalarını videoya çekerek eğer üründe bir sorun varsa sorunun sizden kaynaklanmadığını ispatlayabilirsiniz.

Mobilya alışverişlerinde en sık karşılaşılan durumlar arasında; ürünün fotoğraftakiyle aynı gelmemesi, parçalarının eksik kurulumunun zor olması, kurulum için bir kılavuzun bulunmaması, ürünün ölçülerinin size uygun olmaması gibi sorunlar yer alıyor. Bu sorunları yaşamamak için ürün ve satıcı hakkında yapılan yorumları okuyabilirsiniz. Satıcıya ürünün net ölçüleri ve kurulumu hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, satıcının iletişimi ve müşterilerin memnuniyet seviyesine göre kararınızı verebilirsiniz.

 

Bonus

Online Alışverişte Bonus Ayrıcalıklarından Yararlanın!

Bonus e-ticaret kampanyaları saymakla bitmez! Siz de Bonus Kredi Kartı’yla online alışverişlerinize özel indirim ve taksit kampanyalarından yararlanabilir, harcadıkça kazanarak bedava alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. BonusFlaş’ı akıllı telefonunuza indirerek kampanyalardan haberdar olabilir, size özel kampanyalarla daha fazla indirim ve bonus kazanabilirsiniz. Bonus Genç, Garanti Pay ya da Bonus Taraftar kartlarına özel ekstra bonus ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Bonus Kart’ta herkese göre bir kampanya var! Siz de hemen Bonus Kredi Kart’ına kolayca başvuru yapabilir, Bonus’un fırsatlarla dolu dünyasında alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Bonus

Giyim Alışverişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıyafet, ayakkabı, aksesuar alışverişleri de temel gereksinimler arasında yer alıyor. Giyim alışverişlerini de daha uygun fiyatlı yapmak, indirim ve taksit kampanyalarından yararlanmak ve kaliteli ürünlere sahip olmak için dikkat etmemiz gereken püf noktalarını sizin için bir araya getirdik.

 

Bonus

1.Sezon İndirimlerini Takip Edin

Genellikle giyim alışverişlerini sezon başında yapmaya alışık olsak da aslında en uygun fiyatlı alışverişi yapmak için sezon sonunu beklemek gerekiyor. Çünkü markalar sezon sonlarında stok eritmek için oldukça avantajlı indirimler yapıyor. Fakat sezon başı ya da ortasında da kampanya yapan markalarla artık daha sık karşılaşır durumdayız. Eğer sezon sonu alışverişini tercih etmiyorsanız, sezon başı ya da ortası indirimlerini takip edebilir, fiziksel mağazası olmadığı için ürünleri daha uygun fiyata satabilen güvenilir e-ticaret sitelerine yönelebilirsiniz.

2.İş Birliklerini Takip Edin, Kampanyalardan Yararlanın

“Giyim alışverişi önemli, denemeden almam!” diyenlerdenseniz fiziksel mağazalardan alışveriş yapmak sizin için en doğru tercih olacaktır. Favori giyim markanızın bankalarla yaptığı iş birliklerini takip ederek indirimli alışveriş yapabilir, vade farkı olmadan taksitli alışverişin tadını çıkarabilir ya da ödemenizi uzun vadelere yayarak daha rahat alışveriş yapabilirsiniz.

3.Mağazada Deneyin, Online’dan Sipariş Edin

Hem fiziksel hem de online mağazası olan markalardan alışveriş yapmak istiyor, ürünün sizde nasıl duracağını merak ederken online’daki indirimlerden de mi yararlanmak istiyorsunuz? Bunun için fiziksel mağazaya gidip ürünü deneyebilir, kararınıza göre ürünü online’dan sipariş ederek avantajlı ve indirimli alışveriş yapabilirsiniz.

Giyim Alışverişinde Ürün Seçmenin Püf Noktaları

Peki giyim alışverişinde ürünleri akıllıca seçmenin yöntemleri neler? Gelin onlara da birlikte göz atalım.

Zamansız ve Kaliteli Parçalara Yönelin

Eğer ürünün uzun ömürlü bir kullanıma sahip olmasını istiyorsanız trend parçalar yerine basic parçalara yönelebilirsiniz. Böylece ürünü modaya yenik düşmeden yıllarca kullanabilirsiniz. Alışveriş yaparken ürünün kumaşına, dikişine, materyaline dikkat edebilir, hızlı deforme olabilecek ürünlerden kaçınabilirsiniz.

Sürdürülebilirliği Destekleyin

Çoğu zaman hesaplı bir ürün almak daha cazip gelebiliyor fakat giyim alışverişinde ürünün sürdürülebilirliği de önem taşıyor. Bu yüzden daha kaliteli markalara yönelerek alışveriş yapabilir, geri dönüştürülmüş ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bazı markalar eski kıyafetlerinizi getirdiğinizde adınıza indirim kuponu tanımlıyor. Bu tür kampanyalardan yararlanarak yeni ürünleri daha uygun fiyata satın alırken eski giyim ürünlerinizin de geri dönüştürülmesine fırsat verip sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilirsiniz.

Giyim Alışverişlerinizde de Bonus Kart Fırsatları Sizinle!

Bonus kart, her ay 300’den fazla kampanyayla yanınızda! Siz de Bonus Kredi Kartı’yla giyim, aksesuar, ayakkabı, optik ve saat sektörlerinde indirimli ve bol taksitli alışveriş yapabilir, Bonus fırsatlarından yararlanarak bonuslarınızla alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca onlinedan yapacağınız alışverişlerde de bonuslarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. BonusFlaş’a özel giyim kampanyalarıyla indirimli ve ekstra bonuslu alışverişler yapabilir, kendinizin ve sevdiklerinizin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Ayrıcalıklarla Dolu Bonus Dünyası Sizi Bekliyor!

Her an yanınızdayız!
Bonus ayrıcalıkları yalnızca alışverişlerinizde değil, ihtiyaç duyduğunuz her an sizinle! Asistan hizmetimizle yurt içinde aracınız arızalandığında ya da kaza sebebiyle yolda kaldığınızda, aracınız en yakın servise çekilir.
Acil Durum Yardım Hizmeti’mizle de dünyanın her yerinde sizinleyiz! Bonus MasterCard’ınızla ilgili yurt dışında yaşadığınız acil durumlarda yanınızdayız! Ayrıca Bonus Kart müşterilerimize sunduğumuz Garanti BBVA Seyahat Hattı hizmetiyle uçak biletiniz hemen hazır! Siz de Bonus Kredi Kartı başvurusunu şimdi yapın, Bonus kartınızı kullanmaya ve Bonus ayrıcalıklarından yararlanmaya hemen başlayın!

HEMEN BAŞVURİNDİR
HEMEN BAŞVURİNDİR
Son Dakika Bayram Tatili Rehberi: İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler ve Öneriler
  
Genç Girişimcilerin Rehberi: İş Dünyasına Adım Atma Stratejileri
  
Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar
  
Sahurda Neler Yenmeli? Ramazan Ayında Doğru Beslenme Yolları
  
2024 Moda Trendleri: Yılın En Çarpıcı Stil İpuçları
  
Tüketim Alışkanlıklarınıza Göre Hangi Kredi Kartı Seçeneğini Tercih Etmeniz Gerekiyor?
  
Gezi Planlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri
  
Kredi Kartlarındaki Güvenlik Kalkanı: CVV Kodu Nedir?
  
Sizi Derinden Etkileyecek Belgesel Önerileri
  
Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı
  
Montessori Eğitimi: Çocuk Gelişimine Yolculuk
  
Sevgililer Günü Hediye Fikirleri: Özel ve Anlamlı Hediyelerle Aşkınızı Kutlayın
  
BonusFlaş ile Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları
  
Su Tasarrufu ve Ekonomi: Bireylerin ve İşletmelerin Cebine Dost Çözümler
  
Dijital Ödeme Sistemleri ve Kazandıran Kampanyalar
  
Bonus ile Kış Tatiline Hazırlık : Valizinizde Neler Olmalı?
  
Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları
  
Gençler için Yurt Dışında Eğitim ve Çalışma Rehberi
  
Türkiye'deki Dijital Platformlar ve Sundukları Hizmetler
  
Yaz Tatili - Popüler Yurt içi Destinasyonları
  
Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  
Araç Sahipleri için Yakıt Tasarrufu ve Farklı Yakıt Türleri Nelerdir?
  
Yurtdışı Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler
  
Yaz Tatili Bütçesi Birikim Planı
  
Sosyal Medya ve E-ticaretin Kozmetik Sektörü ile Etkileşimi
  
Gençler İçin Kariyer Planlaması
  
Bavul Hazırlama Rehberi
  
2023 En Popüler Mobil Oyunlar
  
Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
  
Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi
  
Bonus Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Online Ödemeler
  
En Sevilen 10 Öğrenci Yemeği
  
DAHA FAZLA GÖSTER
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş