Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları

Akaryakıt tasarrufu sağlamak için bir çok ipucunu öğrenerek yakıt tasarrufunu yaşam tarzınıza dönüştürün ve bütçenizi koruyun!

Ortalama okuma süresi: 10-15 dakika

Akaryakıt İstasyonlarında Yakıt Tasarrufu için İpuçları

Birçok bankanın kredi kartı ve banka kartı ürünleri ile üye işyerlerinden yapılan harcamalara yönelik kampanyalar düzenlediği sektörlerin başında akaryakıt sektörü gelir. Akaryakıt kampanyaları, araç sahiplerinin yakıt harcamalarında çeşitli indirimlerden yararlanabildiği, bonus veya puan kazandığı fırsatlar sunar. Siz de güncel banka kartı ya da kredi kartını kullandığınız bankaların, akaryakıt istasyonları ile işbirliğine giderek düzenlediği güncel akaryakıt kampanyalarını takip ederek bonus veya indirim fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Garanti BBVA ve en çok kullanılan kredi kartı Bonus da akaryakıt ve otogaz perakendeciliği yapan markalar ile güncel kampanyalar düzenleyerek araç sahiplerine indirimler ve bonus kazanma imkanı sunar. Siz de Bonus fırsatlarıyla yakıt tasarrufu elde etmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Peki ama nasıl? Gelin birlikte yakıt tasarrufu için ihtiyacınız olan ipuçlarına ve Bonus ayrıcalıklarına bir göz atalım.

Yakıt Tasarrufu Neden Önemlidir?

Kaynak verimliliği ve tasarruf, birçok farklı açıdan önemi her geçen gün artan kavramların başında gelir. Her türlü kaynağın değerli olduğu günümüzde özellikle fosil yakıtların verimli kullanımı ve tasarrufu, ekonomik fayda getirmesinin yanı sıra sürdürülebilir bir dünya için de katkı sağlar. Fosil benzin, doğalgaz, otogaz gibi yakıtlarda kaynakların verimli kullanılması hususu, ulusal ve küresel politikalar olarak benimsenirken bireysel olarak da herkesin payına ciddi sorumluluklar düştüğünü unutmamalısınız.

Fosil yakıtların tüketimine karşı artan duyarlılığa ek olarak enerji maliyetlerindeki yükselişler de akaryakıt tasarrufunun daha fazla gündeme gelmesini sağlar. Günümüzde fosil yakıtların en çok tüketildiği alanların başında motorlu taşıtlar gelir. Araç sahipleri, akaryakıt maliyetlerini düşürebilmek adına çeşitli yöntemleri araştırırken, yakıt tüketimi hesaplama işlemleri ile daha az yakıt tüketimi için fırsatlarını değerlendirmelidir. Bu bağlamda çeşitli oranlarda indirim ve kazanımlar sunan akaryakıt kampanyaları artan akaryakıt maliyetlerini düşürebilmek için alternatif yöntemlerden biri olarak karşınıza çıkar.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Kampanyaları ve indirimleri fırsata dönüştürerek akaryakıt giderlerini düşürmek isteyen araç sahipleri, yakıt tasarrufu sağlayan yöntemleri araştırır. Sürüş tarzınızı gözden geçirerek, faydaları bilimsel olarak da ispatlanan pratik bilgiler, alınabilecek küçük önlemler, ihmal etmemeniz gereken detaylar sayesinde siz de motorlu taşıtlarınızda yakıt giderlerinizi düşürebilirsiniz. Peki yakıt tasarrufu için ne yapmalı? Bu sorunun yanıtı niteliğinde size yardımcı olabilecek bilgilerden bazıları şöyle:

  • Araçlarınızın bakımını aksatmayın: Yakıt tüketimini optimum seviyede tutabilmek adına aracınızın motoru ve motora bağlı diğer sistemlerin doğru bir şekilde çalışması gerekir. Binlerce parçanın bir araya gelerek motoru ve aracın hareket etmesini sağlayan sistemleri meydana geldiğini unutmamalısınız. Yakıt tüketimi aracınızdaki sistemlerin hatasız ve verimli bir şekilde çalışması ile doğrudan ilişkilidir. O nedenle araçlarınızın periyodik bakımlarını aksatmamalı, herhangi bir kusur, sorun tespit ettiğinizde derhal servise giderek tamir edilmesini sağlamalısınız.
  • Gereksiz hızlı sürüşlerden kaçının: Gereksiz yakıt tüketimine sebep olan en önemli unsur aracınız ile seyir halindeyken aşırı hızlara ulaşmanızdır. Güvenli sürüş için de hayati önem taşıyan aşırı hız hususu daha fazla yakıt tüketimini de beraberinde getirir. Kontrollü sürüş için aracın hızının düşük olması gerektiğinden yüksek hızlara ulaşmanız sık sık frenleme yapmanıza neden olur. Bu durumlarda aracı yavaşlatabilme amacıyla frene her dokunduğunuzda yakıt tüketerek elde ettiğinizi gücü kaybederseniz. Öte yandan sürekli hızlanarak ve fren yaparak sürdüğünüz aracınızla kat edeceğiniz mesafe, optimum hızla daha kontrollü ve daha az frene basarak alacağınız mesafe aynı olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.
  • Lastik basınçlarını kontrol edin: Lastik basıncı, yakıt tüketimini doğrudan ilgilendiren faktörler arasındadır. Fazla şişirilmiş ya da az şişirilmiş lastikler, her iki durumda da yakıt tüketimini artırabilir. Lastik basıncını, model ve türüne göre, araç üreticisinin ve lastik üreticisinin önerdiği optimum basınç seviyelerinde sabit tutmalısınız. Lastiklerin ideal olmayan basınç seviyesi, yakıt tüketimini artırmanın yanı sıra motor ve aracınızın diğer aksamlarında hasara sebebiyet verebilir. Ayrıca, doğru basınç seviyesinde kullanılmayan lastikler ömrü aşınmaya bağlı olarak kısalır.
  • Araçlarınızı doğru viteste çalıştırın: Aracın kalkış esnasında, doğru vites tercihlerinin yapılmaması, yakıt tüketimini artıran bir unsurdur. Manuel vitesli araçlarda kalkışlarda düşük vitesle, mümkünse birinci vitesle yapılması yakıt tüketimi açısından en ideal senaryodur.
  • Motor devir hızı ve gaz pedalını kontrollü kullanın: Yakıt, araç motorunun güç üretmesini ve hareket etmesini sağlar. Yüksek devirli araç kullanımı yakıt tüketimi artıran başlıca unsurların başında gelir. Vites geçişlerini doğru ve zamanında yaparak motor devir hızını olabildiğince düşük tutarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Gaz pedalını verimli bir şekilde kullanmanız gereksiz yakıt sarfiyatının önün geçer. Aracınız hız kazanırken gaz pedalını fazla basmadan motor devrini kontrol etmeli, yokuş aşağı inişlerde ise eğimden faydalanarak gaz pedalından olabildiğince ayağınızı çekebilirsiniz.
  • Ani ve gereksiz frenlemelerden kaçının: Yakıt tüketimi ile elde edilen gücü mümkün olduğunca korumanız için doğru frenleme yapmalısınız. Genellikle aşırı hızlı sürüşlerde ihtiyaç duyacağınız gereksiz frenleme güç kaybetmenize dolayısıyla yakıt verimliliğinin düşmesine yol açar.
  • Motoru rölantide uzun süreler çalıştırmayın: Rolanti, motorun çalışırken aracın hareket etmediği durumlardır. Rölantideki araçlarda yakıt tüketimi minimum düzeyde olmasına karşın uzun süreli rölantide kalmanız yakıt tüketimini gereksiz bir şekilde artırır. Özellikle uzun süreli dur kalklar, trafik akışının olmadığı kısa süreli beklemelerde aracın motorunu kapatarak yakıt tüketimini durdurabilirsiniz.
  • Klima kullanımına dikkat edin: Araçlarda, klima sistemleri motorun ürettiği güç ile çalışır. Klimaların kullanılması özellikle yaz aylarında aşırı soğutma amacıyla kullanılması yakıt tüketimini artıran bir numaralı unsurdur. O nedenle gerekli olmadığı durumlarda klima derecesinin optimum seviyede kullanılması yakıt tasarrufu açısından büyük farklar yaratabilir.
  • Aşırı yüklü araç kullanmayın: Hareket halindeki motorlu araçların ağırlığı çoğaldıkça aynı oranda yakıt tüketimini artırır. Her birim ağırlık, aracın hareket edebilmesi için ihtiyaç duyulan gücü artırdığından bu gücün üretilmesini sağlayan yakıt tüketimi de artar.
 
Bonus
 

Akaryakıt Kampanyaları Nasıl Takip Edilir?

Aracınızı kullanırken yakıt verimliliği sağlayan faktörlerin yanı sıra akaryakıt kart kampanyaları ve indirimlerini takip ederek giderlerinizi düşürebilirsiniz. Akaryakıt istasyonları ve bankalar ortaklığında düzenlenen kampanyalara katılarak avantajlı fiyatlarla yakıt alabilir ya da yakıt harcamalarınızdan hediye puanlar ve bonus'lar kazanabilirsiniz. Özellikle de sık araç kullanan ve düzenli olarak akaryakıt harcaması yapıyorsanız, sunulan akaryakıt kampanyaları ile yakıt amacıyla yaptığı harcamaları azaltabilmeniz mümkün olur.

Akaryakıt kampanyalarını kaçırmamanın en kolay yöntemi ise akaryakıt istasyonları ile ödemelerinizi yaptığınız kredi kartları ve hesaplarınızın bulunduğu bankaların duyurularını takip etmektir. Mobil bankacılık, internet bankacılığı ve kredi kartı uygulamalarının bildirimlerini açarak, SMS, elektronik POS'ta akışını düzenli takip ederek güncel banka akaryakıt kampanyaları ve indirimlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

 
Bonus
 

Akaryakıt Kampanyası Türleri Nelerdir?

Kampanyalar benzin, motorin ya da otogaz alımlarında birkaç farklı formatta karşınıza çıkabilir. Yaygın olarak bankaların kredi kartı ve banka kartları ile yapılan ödemeler üzerinden akaryakıt kampanyalarına katılabilirsiniz. Bu kampanyalar akaryakıt puan kampanyaları ya da belirlenen bir oranda indirim şeklinde olabilir.

Akaryakıt puan kampanyalarında, alt limit tutarının üzerinde gerçekleştireceğiniz belirli sayıdaki akaryakıt harcamalarınız neticesinde puan kazanabilirsiniz. Belirlenen sayıdaki akaryakıt alımlarında sunulan ödül verilen kampanyalarda yapmış olduğunuz harcamaları düzenli olarak takip etmelisiniz.

Kredi kartı ile iş birliği kapsamındaki istasyonlardan yapacağınız her alışverişte belirli oranda indirim alabileceğiniz fırsatlarla da karşılaşabilirsiniz. İndirimler alışveriş sonrasında toplam harcama tutarı üzerinden indirim olarak ya da bonus olarak kartlarınıza yansıtılır.

Akaryakıt kampanyaları, kredi kartları veya banka kartları ile bankaya ait POS cihazları üzerinden yapılan harcamalar için geçerlidir. Kampanya katıldığınız kredi kartı ürünü ya da bankanın üyesi olmayan işyerlerinden yapılan ödemeler kampanya kapsamında değerlendirilmez. Ayrıca kredi kartlarının temassız ödeme, mobil ödeme ya da QR Kod ile ödeme gibi dijital özellikleri yapılan ödemelerde ilave puan ya da indirim kazanma fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

Akaryakıt Kampanyalarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her türlü kampanya katılımlarında olduğu gibi kredi kartı ve banka kartları harcamalarına yönelik düzenlenen kampanyalarda ilk yapılması gereken kampanya şartlarının kapsamlı bir şekilde okunması gerekir. Kampanya şartları içerisinde ödül kazanabilmek için yapılması gerekenler, kampanya limitleri, tarihleri, uyulması gereken kurallar, kapsam dışı bırakılan haller detaylı olarak incelenmelidir.

Türkiye’deki yasal mevzuatlar gereği, kampanyayı düzenleyen taraflar katılımcılara tüm bu detayları bildirmek ve onayını almak durumundadır. Bildirimler sonrasında katılımcı olarak onayı vermeniz halinde kampanya şartlarını kabul etmiş sayılırsınız.

Kampanyalar özelinde incelendiğinde; kampanya dahilinde sunulan fırsatların net bir şekilde anlaşılması çok önemlidir. Bazı kredi kartı akaryakıt kampanyalarında ödül kazanımı için yapılması gereken harcamalar tüm istasyonları kapsarken bazılarında ise sadece bir markaya yönelik yapılabilir.

Akaryakıt kampanyalarında harcamalar için belirtilen alt limitlere de dikkat etmelisiniz. Alt limitlerin altında kalan alımlarınızda kazanım elde edemezsiniz. Özellikle çoklu alımları içerek akaryakıt kampanyalarında aynı gün içerisinde yapılan harcamaların sadece ilki geçerli olur.

Kazanılan bonus'ların hesaplarınıza ya da kartlarınıza tanımlanacağı tarihleri de takip etmelisiniz. Hak kazandığınız ödülleri ya da puanları kullanıllabileceği tarihler içerisinde harcamaya özen göstermelisiniz. Genellikle önceden kampanya dahilinde anons edilen bonus ya da puan kullanma tarihleri arasında harcanmayan kazanımlar geri alınır.

Kampanya kazanabileceğiniz ödeme yöntemlerini kampanya şartlarından öğrenmenizde fayda vardır. Örneğin bazı akaryakıt kampanyaları sadece online kanallarla yapılan ödemeleri içeriyor olabilir. Bu gibi durumlarda fiziksel olarak kartlarınız ile POS’lardan yapacağınız ödemeler geçerli değildir.

Dikkat etmeniz gereken bir başka önemli detay ise harcama yaptığınız akaryakıt istasyonunun ilgili bankanın üye işyeri olup olmadığıdır. Üye iş yeri olmayan akaryakıt istasyonları harcamalarınız kampanyaya dahil değildir.

Bonus Akaryakıt Kampanyaları ile Akaryakıt Harcamalarınıza Bol Bol Bonus Kazanabilirsiniz

Türkiye’nin yaygın üye işyeri ağına sahip kredi kartı markası Garanti BBVA Bonus Kart, akaryakıt perakendeciliği sektörünün güçlü markalarıyla gerçekleştirdiği iş birlikleri ile kampanyalar ve indirimler sunar. Güncel akaryakıt kampanyaları ve indirimlerden faydalanabilmek için Garanti Bonus kartlarından birine hemen şimdi başvurabilirsiniz.

Garanti BBVA'nın sunduğu Bonus özellikli kredi kartlarından herhangi birine sahip olarak Bonus akaryakıt kampanyaları içerisinden dilediğiniz bir kampanyaya katılarak harcamalarınızda bonus ya da indirim kazanabilirsiniz. Siz de BonusFlaş uygulaması ve bonus.com.tr üzerinden  kampanyalar sayfasını düzenli takip ederek akaryakıt harcamalarınız için sunulan Bonus kazanma fırsatlarından faydalanabilir ve akaryakıt alışverişlerinizde bütçenizi koruyabilirsiniz!

HEMEN BAŞVURİNDİR
HEMEN BAŞVURİNDİR
Son Dakika Bayram Tatili Rehberi: İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler ve Öneriler
  
Genç Girişimcilerin Rehberi: İş Dünyasına Adım Atma Stratejileri
  
Çeyiz Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Püf Noktalar
  
Sahurda Neler Yenmeli? Ramazan Ayında Doğru Beslenme Yolları
  
2024 Moda Trendleri: Yılın En Çarpıcı Stil İpuçları
  
Tüketim Alışkanlıklarınıza Göre Hangi Kredi Kartı Seçeneğini Tercih Etmeniz Gerekiyor?
  
Gezi Planlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
  
Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri
  
Kredi Kartlarındaki Güvenlik Kalkanı: CVV Kodu Nedir?
  
Sizi Derinden Etkileyecek Belgesel Önerileri
  
Ev Yenileme Fikirleri: Eskiyi Yeniden Değerlendirme Sanatı
  
Montessori Eğitimi: Çocuk Gelişimine Yolculuk
  
Sevgililer Günü Hediye Fikirleri: Özel ve Anlamlı Hediyelerle Aşkınızı Kutlayın
  
BonusFlaş ile Hayatınızı Kolaylaştıran İpuçları
  
Su Tasarrufu ve Ekonomi: Bireylerin ve İşletmelerin Cebine Dost Çözümler
  
Dijital Ödeme Sistemleri ve Kazandıran Kampanyalar
  
Bonus ile Kış Tatiline Hazırlık : Valizinizde Neler Olmalı?
  
Gençler için Yurt Dışında Eğitim ve Çalışma Rehberi
  
Türkiye'deki Dijital Platformlar ve Sundukları Hizmetler
  
Yaz Tatili - Popüler Yurt içi Destinasyonları
  
Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  
Araç Sahipleri için Yakıt Tasarrufu ve Farklı Yakıt Türleri Nelerdir?
  
Yurtdışı Seyahati Öncesi Yapılması Gerekenler
  
Yaz Tatili Bütçesi Birikim Planı
  
Sosyal Medya ve E-ticaretin Kozmetik Sektörü ile Etkileşimi
  
Gençler İçin Kariyer Planlaması
  
Bavul Hazırlama Rehberi
  
2023 En Popüler Mobil Oyunlar
  
Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
  
Dünyanın En Coşkulu 15 Futbol Ülkesi
  
Bonus Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Online Ödemeler
  
En Sevilen 10 Öğrenci Yemeği
  
Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  
DAHA FAZLA GÖSTER
BonusFlaş uygulamanızdan dilediğiniz kampanyaya tek tıkla, SMS göndermekle uğraşmadan anında katılabilirsiniz.
BONUSFLAŞ İLE KAMPANYALARA KATIL
BonusFlaş App StoreBonusFlaş Google Play
BonusFlaş qr
BonusFlaş